Home , HABER ARŞİVİ , Genel Haberler , Alevi örgütleri Kobanê sınırında

Alevi örgütleri Kobanê sınırında

Alevi dernekleri Kobanê ile dayanışmak için Suruç’a geldi. Kobanêliler için yardım getiren Alevi dernekleri, sınır hattında yarın 10 bin kişilik aşure yapıp dağıtacak.

Aleviler Kobanê sınırına gidiyorl
Aleviler Kobanê sınırına gidiyorl

Kobanê’ye dönük DAİŞ çeteleri tarafından yapılan saldırılara karşı Kobanê ile dayanışmak amacıyla bir destek de Alevi derneklerinden geldi. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Özgür Demokratik Alevi Dernekleri (ÖDAD), Almanya Dostlar Dostlara Yardım Ediyor Derneği ile Dersim Belediyesi Meclisi üyeleri ve yöneticileri ile Munzur Su yetkililerinden oluşan bir heyet Suruç’a geldi. Suruç Belediyesi’ni ziyaret eden Alevi heyetini DTK İcra Kurulu Üyesi Feleknas Uca, HDP PM Üyesi Mehmet Doymaz ve Suruç Belediyesi Eşbaşkanı Zuhal Ekmez karşıladı. Doymaz, Kobanê ve Suruç’taki gelişmelerle ilgili heyete bilgi verdi.  Heyet, içinde su, gıda, giyim, battaniye ve elektrikli soba bulunan 2 TIR yardımı Rojava ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne teslim etti.

Çadır kentleri de ziyaret eden Alevi heyeti, yarında direniş nöbetinin tutulduğu sınır köylerini ziyaret edecek. Heyet daha sonra nöbet eyleminin devam ettiği Mehser köyünde 10 bin kişilik aşure yapıp dağıtacak.

İlginizi çekebilir...

Gergeryan arşivi 1915’e ışık tutacak

ABD’de Clark Üniversitesi, Prof. Taner Akçam’ın yönetiminde çok önemli bir projeyi hayata geçiriyor.Ermenilerin sürgün ve ...