Home , Manset Haberler , Aleviler Maraş’ta konteyner kente karşılar

Aleviler Maraş’ta konteyner kente karşılar

Maraş merkeze bağlı ve Alevilerin yaşadığı Sivrice Höyük (Aşağı Terolar) Mahallesi’nde, 375 dönümlük arazi üzerine mülteciler için konteyner kent kurulmak istendi.

Aleviler Maraş'ta konteyner kente karşılar
Aleviler Maraş’ta konteyner kente karşılar

Aleviler ise projeye yaşam alanına zarar verip daraltacağı gerekçesiyle Maraş Yaşam Platformu öncülüğünde çadır nöbeti başlattı. İş makinelerinin önüne geçen halkın eylemine Alevi derneklerinin yanı sıra çok sayıda sivil toplum örgütü de destek veriyor. Halk, gece gündüz alanda olacaklarını duyurdu.

Erenler Derneği Başkanı Müslüm İbilli, eylem alanındaki açıklamasında, bölgede yaşayan Alevilerin kampın kurulmasına yaşam alanlarını daraltacağı için karşı çıktıklarını söyledi. İbilli, Alevilerin haklı taleplerine destek verilmesini istedi.

Çadır kentin taşınması düşünülen arazide toplanan, aralarında sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu 200 kişilik kalabalık, basın açıklaması yaptı. Kalabalık adına basın açıklamasını okuyan Mahmut Deliter, şunları söyledi:

“Bilindiği üzere Sivricehöyük Mahallesi sınırları içerisinde yapılmak istenen konteyner mülteci kampının yer tespitinin yanlış oluğunu düşünüyoruz. Öncelikle bilinmesini isteriz ki bu karşı çıkışımız yapılacak konteyner mülteci kampına yerleştirilecek insanların neden buraya yerleştiriliyor gibi kabaca ve gayri insanı değildir. Aksine diyoruz ki buraya getirilecek insanların işgalci emperyalistlerin çıkardığı ve tamamen kapitalist siyasetlerine hizmet eden savaşın mağdurlarıdır. Yurtlarında yaşanan savaştan kaçan mazlum Suriye halklarına niye geliyorsunuz da demiyoruz. Bu bakımdan bölgede yaşayan bizler, Alevi’si, Sünni’si olarak, yetkililere sesleniyoruz. Yapılması düşünülen konteyner mülteci kampın yerinin bizde yarattığı korku ve tedirginliği sonucu yer konusunun tekrar düşünülmesini talep ediyoruz.”

Kalabalık basın açıklamasının ardından evlerine döndü.

Alevilerin iş makinelerine karşı nöbeti sürüyor.

İlginizi çekebilir...

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları ...