Home , HABER ARŞİVİ , Genel Haberler , Alevilerden Şengal için kampanya

Alevilerden Şengal için kampanya

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu IŞİD çetelerinin Şengal’deki saldırı ve katliamlarını protesto etmek için Hannover kentinde Cumartesi günü yapılacak merkezi yürüyüşe herkesi katılmaya davet etti. Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu ise Şengal için yardım kampanyası başlattı.

Alevilerden Şengal için kampanya
Alevilerden Şengal için kampanya

Almanya’nın Hannover kentinde 16 Ağustos Cumartesi günü Kürdistanlılar ve dostları IŞİD’in saldırı ve katliamlarını protesto edecek. Avrupa Kürt Kadınlar Hareketi (TJKE), Almanya Kürt Demokratik Toplum Merkezi (NAV-DEM), Ezidi Dernekleri Federasyonu (FKE) ve Kürdistan İslam Toplumu Federasyonu (FCİK) tarafından organize edilen yürüyüşe Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) de herkesi katılmaya çağırdı.

IŞİD çetesinin önce Rojava devrimine, sonra Şengal’de Ezidi Kürtlerine, ardından Maxmur ve daha sonra da bir bütün olarak Ortadoğu’da vahşice saldırılarını yaygınlaştırıp sistemli hale getirdiğine dikkat çeken AABK Hannover yürüyüşü için şu çağrıyı yaptı:

“Uluslararası, Türkiye ve bölgedeki bazı güçlerden aldığı destekle Rojava devrimine, daha sonra Güney´deki Kürtlere ve giderek Alevilere, Asurilere, Ermenilere, Araplara, Türkmenlere karşı geliştirdiği insanlık dışı saldırılarını derinleştiren ve insanlık için büyük bir tehlike haline gelmiş olan IŞİD çetesine karşı insanlıktan yana, özgürlükten yana, demokrasi ve eşitlikten yana olan tüm güçler ortak bir savunma hattıyla bir direniş ortaya koymak durumundadır.

Asuri, Ermeni, Hıristiyan, Türkmen, Arap, Türk, Kürt haklarına ve inanç gurup ve temsilcilerine çağrımız Kobanê ve Şengal şahsında gelişen ve giderek derinleşen bu onurlu direnişe sahiplenme, tüm kimliklerin ve inançların da özgürce yaşanması için ortak değerlerimizi koruma adına sahiplenmeye çağırıyoruz. Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren bu katil sürüsüne karşı dik durmak herkesin ortak görevi haline gelmiştir.

Tarihi boyunca zalime karşı mazlumdan yana olan, din, ırk, cinsiyet ayrımı yapmadan 72 millete aynı nazardan bakan, bir insanın en değerli hakkı yaşam hakkı olduğuna koşulsuz inanan biz Aleviler, Türk, Kürt, Arap, Asuri, Ermeni halklarına çağrımız IŞİD çetelerini tüm mazlum halklarına karşı geliştirdiği soykırımını kınamak ve Şengal´de aynen Gezi Direnişinde olduğu gibi ortak savunmaya ve direnişine sahiplenmek amacıyla 16 Ağustos´ta Hannover´de yapılacak yürüyüş ve mitinge destek ve katkı sunmaya çağırıyoruz.”

CEMEVLERİNDE ŞENGAL İÇİN YARDIM KAMPANYASI BAŞLIYOR

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Cemevleri ve derneklerde Şengal için yardım kampanyası başlatıyor. Mezopotamya’nın kadım inanç toplumu Ezidilerin soykırımla karşı karşıya kaldığına dikkat çeken AABF Genel Sekreteri Özgür Öz şu çağrıyı yaptı:

“Alevi kurumları; inanç merkezleri olmakla beraber aynı zamanda insani yardım ve sosyal dayanışma kurumlarıdır. Savaş, göç, afet, katliamlar, soykırımlar gibi toplumsal olaylarda duyarlılık göstermek zorunda olan kurumlardır. Dünyanın başına bela olan IŞİD’li teröristler Suriye’deki Alevi katliamlarından sonra bugün de Irak’ta vahşetlerine devam etmekteler.

Êzidilerin kutsal kenti Şengal yerle bir edilmiş, çocuklar susuzluktan ve açlıktan kırılmışlardır. Kadınlar cariye olarak ele geçirilmiş ve bugüne kadar 5000 Êzidi katledilmiştir. Êzidi kardeşlerimizin bu dar günlerinde, insanlık onuruna ve değerlerine sürekli sahip çıkan bizler AABK/AABF olarak dayanışma kampanyası başlatıyoruz. Êzidilerin çığlığı bizim çığlığımızdır.

Mezopotamya´da sürekli inkar ve imha edilen Êzidilerin tarihi ve kaderi tıpkı biz Alevilerinki gibidir. Êzidi toplumunun düşürüldüğü bu durumu biz Aleviler anlamak ve ses olmak zorundayız. Her bireyimizin ve AKM-Cemevlerimizin bu konuda duyarlılık gösterip Êzidilerle dayanışmalarını yürekten bekliyoruz.”

Bağış için banka bilgileri:

Kölner Bank

Konto: 459 2700 27

BLZ: 371 600 87

Stichwort: Sengal

İlginizi çekebilir...

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları ...