BEKÇİLERİ ÖRGÜTLEMEKLE YAPILMAK İSTENEN “KÖTÜLÜĞÜN ÖRGÜTLENMİŞ HALİDİR”

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi

Uzun bir arada sonra TBMM nihayet açıldı. Açılır açılmaz ilk gündemi bekçilerin yetkilerini düzenleyen yasa teklifi oldu. Var olan yüz binlerce polisin yanı sıra yeni bekçi alımı yapılmasını ve bekçilere “zor ve silah kullanma” yetkisinin tanınmasını, Korona virüsün tüm dünya devletlerinin başına bela olmuşken ve bu konuda Türkiyenin de ciddi sorunlarla başı derte iken -Corona salgınından kaynaklı- ilk gündemin ‘bekçi yasası’ olması düşündürücü.
AKP-MHP faşizmi güvenlikçi politikalarını bir adım daha ileri götürerek kendi silahlı çetelerini cihadcı milislerini resmen kurumsallaştırdılar.
Bekçi olarak alınanların %95 AKP ve MHP’nin il ve ilçe örgütlerinin referanslarıyla alındığı çeşitli vesilelerle basına yansımış ve tv kanallarında tartışılmıştı. Bu kadar sorun varken, (hem ekonomik hem siyasi) alel acaele bekçilere tanın hakların yasallaşması bu sorunun planlı ve doğrudan kendi silahlı kuvvetlerini oluşturma konusunda atılmış bir adım olduğu gerçeğini dahada kuvvetlendiriyor. Başından beri—iktidara geldiği günden beri AKP’nin tek amacı vardı; devletin var olan kurumlarını dünüştürmek ve kafalarındaki şerri devletin kurumsallaşmasına adım adım gitmekti. Onun için hiç bitmeyen darbe söylentileri yayarak ve canlı tutarak amaçlarına ulaşmanın çabası içinde Recep. Sözde Feto darbesi bahane edilerek, kendileri gibi düşünmeyen, başta ordu olmak üzere devletin etkin tüm kurumları dönüştürülmüştür. Bu konuda başarılıda oldular. AKP’nin bu başarısında muhalefet partisinin katkısının da takdire şayan olduğunu herkes -iyi niyetli herkes- bilir. Şimdilik bunu geçelim.
Bu düzenlemeyle bekçilere zor ve silah kullanma yetkisinin verilmesi ihtiyaçtan kaynaklı bir iş olmadığı gerçeği varken, polis ve jandarma kuvveti olan bir devlet neden üçüncü bir silahlı güce ihtiyaç duysun? Dediğim gibi bu iki partinin (AKP-MHP)’nin il ve ilçelerdeki örgütlerinin referanslarıyla alınmış kişilerdir bu bekçiler. Bu bekçilerin en az %95’i bu iki partini gençlik kollarında ve sokak serserilerinden oluşuyor. Gelecekte kendi paramiliter gücü ve aynı zamanda düzenli ordusuna dönüştürülecek ve İslami gericiliğin kirli ideolojik eylemlerini üstlenecek, silahlı çeteler olacaklardır bunlar. Tıpkı Hitlerin SS’leri gibi. Ve yapılmak istenen bu durum “kötülüğün örgütlenmiş halidir”. Ve kurumsallaşmış bir zulmün ve zalimin vurucu timidir bekçilerden oluşan bu ordu.
AKP, 18 yıllık iktidarında; yaptığı yolsuzluklarla, hırsızlıklarla ve işlediği hukuksuzluklarla devleti tamamen bir kabile, bir aşiret yönetimindeki bir topluluğa çevirmiş ve devletin var olan birikimlerini eritmiş yok etmiştir. Bu yaptıklarının hesabını verme korkusu ve paniği yaşayan Recep, olası bir seçimde olurda kaybederse yargılanmakta korktuğu için karşı koymak ve yapılacak seçimleri kabul etmemek için kendi gizli ordusunu oluşturma peşinde. Oturduğu koltuğu kolay kolay bırakmak istemiyor. Çünkü korkuyor. Bu konuda amaçları doğrultusunda AKP’nin, geri dönülmesi zor olan bir mesafe aldığını söylemek yanlış olmaz. Yıllardır önemle üzerinde durduğu imam hatipler ve yetiştirmeye çalıştığı dindar ve kindar nesil söylemleri boşuna değil. Kendi tabanında ciddi bir kesimi silahlandırdığını ve sokaklarda ne kadar işsiz, güçsüz ve cami avlularını dolduran sokak serserisi varsa hepsi bu tür milis güçler içinde örgütlendirilmiştir. Şiddetten ve gerilimden başka bir yolu ve yöntemi kalmadı saraydaki zatın. İktidarı kaybederse yargılanmaktan korkuyor. Kaçacak yeride yok, çünkü kimse onu kabul etmez bunu da biliyor. Onun içindirki kolay kolay bulunduğu yeri bırakmak istemiyecektir. Bunu yapabilmesi içinde kendisine bağlı paramiliter, Hitlerin SS’lerinin benzeri silahlı güç oluşturmanın kaçınılmaz olduğunu düşünüyor. Ayrıcı, ileriye dönük savaş planları ve hazırlıkları da yapıyor. Kendisinde görmediği ve kendileri gibi düşünmeyen her kesimi düşmanlaştırarak, ötekileştirerek etkisizleştirmeye çalışıyor. Coronadan dolayı insanlar maske bulamazken Gaz bombaları ve plastik mermilerinin sipariş edilmesi neden acaba???
Resul Erenler
4.Haziran.2020

İlginizi çekebilir...

sefa-ozturk-hakka-ugurlama

‘Hakk’a uğurlamada Aleviliğin ritüeline itiraz ediliyor, itibarsızlaştırılıyor!’

PİRHA- Alevi inancına göre Hakk’a uğurlama erkanlarına dair son dönemlerde dıştan müdahale ve saldırıları yorumlayan …