Cuma Cihan ve yoldaşları mezarları başında anıldı

Köylümüz ve THKO/Türkiye Devriminin Yolu önderleinden Cuma Cihan ve yoldaşları Recep Sarıaslan ile İbrahim Çakır mezarları başında yapılan anmalarla anıldılar. Cuma Cihan İskenderun’da bulunan mezarı başında anıldı. Ayrıca Cuma Cihan’ın mezarı yoldaşları tarafından yenilendi… Yoldaşlarının yaptığı açıklama şu şekilde:

Cuma Cihan ve yoldaşları mezarları başında anıldı
Cuma Cihan ve yoldaşları mezarları başında anıldı

“Cuma’yı, İbo’yu, Recep’ i anmanın asli yolu onların mücadelesini sahiplenip, sosyalizm mücadelesini yükseltmek olmakla birlikte, Unutmak ihanettir. Hatırlamak, anmak yaşatmaktır.

Onları asla unutmayacağız. 1971 de Nuraklar nasıl Sinanlara kucak açıp bağrına bastıysa 1981 de de Cumalara kucak açmıştır. 12 Eylül faşizminin azgın saldırılarına rağmen yörenin yiğit halkı uzunca bir süre Cumaları koruyup kollamıştır. 12 Eylül faşizminin saldırıları karşısında birçok devrimci yapı geri çekilirken yoldaşları önce Recebi faşizmin elinden çekip almış, akabinde de Cuma faşizmin zındanlarını yırtarak özgürlüğüne kavuşmuş ve yoldaşı Recep e NURHAKLAR da kavuşmuştur. Akabinde Emperyalizme ve faşizme karşı savaşı daha da yoğunlaştırdılar. Bu durum 12 Eylül faşist generallerini çılgına çevirmiş, yöre halkına ve Cumalara karşı saldırıları daha da yoğunlaştırmıştır. Binlerce komada birlikleri ile yöre abluka altına alınmış, köy, mezra, dağ, Taş didik didik edilmesine rağmen Cumalar ele geçirilememiştir. Taki bir hain çıkana kadar. Bir yıllık uzun bir kovalamacanın ardından bir hainin işbirliği ile Dedefeng kırsalında ki Ballık mağaralarında kuşatıldılar. Teslim ol çağrılarına sloganlarıyla, mavzerleriyle karşılık verdiler. Üç yiğit gerilla ya karşı faşist güçler savaş helikopterleri ve bombardıman uçaklarınıda kullanarak savaşı en üst boyutlara tırmandırarak üç gün süren destansı bir direnmenin ardından Cumaları katlettiler. Ve onlar devrimci kararlılıkları ve direnişler ile bilincimize gömüldüler. Onlar Halkımızın yüreğinde, Devrimcilerin bilincinde yaşamaya devam ediyor.”

İlginizi çekebilir...

zeynel-bozkurt-nebahat-celik-hamza-takmaz-alevi-koyu-ezan-okuma

‘Karakollarda ezan okutulması, asimilasyon politikasının devamıdır’-VİDEO

Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Muxundi (Darıkent) köyüne Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan’ın bir süre önce …