Cumartesi Anneleri Maksut Tepeli için adalet istedi

maksut tepeli
maksut tepeli

Cumartesi Anneleri 828. hafta açıklamasını 1980’de polis kurşunuyla vurulduktan sonra haber alınamayan öğretmen Maksut Tepeli için yaptı.

Cumartesi Anneleri, Tepeli’nin dosyasının zamanaşımına uğradığını söyleyerek, “Bu uygulama ile hukuki girişimlerimiz sonuçsuz bırakılmakta, adaletin tecellisi engellenmektedir. Oysa uluslararası hukuka göre hangi tarihte işlenmiş olursa olsun, insanlığa karşı suçlar yönünden zamanaşımı süresi uygulanamaz. İç hukukta zamanaşımını haklı göstermek için gerekçeler ileri sürülemez. İnsanlığa karşı suçları teşvik eden, suça katılan, suçların işlenmesine hoşgörü gösteren kamu görevlileri zamanaşımı uygulamasıyla cezasız bırakılamaz” ifadelerini kullandı.

“Zamanaşımı; unutmaya, affetmeye, vazgeçmeye dairdir. Biz kuşaktan kuşağa aktardığımız mücadelemizle  çeyrek asırdır haykırıyoruz: unutmuyoruz, affetmiyoruz, vazgeçmiyoruz” diyen Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybetmenin insanlığa karşı işlenmiş suç olduğunu hatırlattı. Açıklamada, “37 yıl önce Gayrettepe Siyasi Şube’de kaybedilen Maksut Tepeli için hukuku işletin; onun akıbetini açığa çıkartma, fail ve sorumlularını yargılama yükümlülüğünüzü yerine getirin” denildi.

Cumartesi Anneleri son olarak, “Kaç yıl geçerse geçsin Maksut Tepeli için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten, 129 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekânımız Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

TEPELİ NASIL KAYBEDİLDİ?

Cumartesi Anneleri Maksut Tepeli’ye ilişkin şu bilgileri paylaştı:

28 yaşındaki Maksut Tepeli, öğretmendi. Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği ( TÖB-DER) üyesiydi. 04 Şubat 1980 tarihinde görev yaptığı Erzincan’da tutuklandı, 4 ay hapishanede kaldı. Hapisten çıktıktan sonra İstanbul’a taşındı.

2 Şubat 1984 tarihinde İstanbul/Küçükbakkalköy’deki arkadaşının evine giden Tepeli, eve yaklaştığında kapının kırık olduğunu fark etti. Oradan uzaklaşmaya çalışırken içeride karakol kuran polislerin açtığı ateş sonucu yaralandı. Yoğun kan kaybetmesine rağmen hastaneye değil, bir battaniye içinde Gayrettepe Siyasi Şube’ye götürüldü.

Aynı dönemde gözaltında bulunan üç tanığın beyanlarına göre Tepeli, 5 Şubat 1984 tarihinde Gayrettepe Siyasi Şube’de gördüğü ağır işkence sonucu koma halinde Haydarpaşa Askeri Hastanesi’ne kaldırıldı ve kendisinden bir daha haber alınamadı.

Gözaltına alındığı inkâr edilen Maksut Tepeli’nin izini süren ailesi ve avukatları, olaydan 22 yıl sonra onun 6 Şubat 1984 tarihinde Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde öldüğü bilgisine ulaştı. Üç yıllık ısrarlı girişimler sonucunda da resmi makamlar, Maksut Tepeli’nin Helvacıdede Kimsesizler Mezarlığı’na defnedildiğini açıkladı. Ancak defin yeri bilgisi açıklanmadığı için Maksut Tepeli’nin mezarı hâlâ bulunamadı.

Maksut Tepeli’nin gözaltında kaybedilmesi ile ilgili bugüne kadar etkin bir soruşturma yürütülmedi. Tanıklara rağmen, belgelere rağmen ailenin şikâyeti üzerine açılan üç soruşturma da takipsizlikle sonuçlandı. Maksut Tepeli’nin yaralanması ve sorgulanmasında görevli polisler Rahmi Kaya, Servet Bozkurt, Hasip Dönmez, Zafer Elemen, Şeyhmuz Altın, İlhami Öztürk ve Hikmet Taşdelen hakkında hukuki bir süreç işletilmedi.

2015 yılında aile, Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. AYM,  2017 yılında başvuru ile ilgili zaman bakımından kabul edilemezlik kararı verdi. İç hukuktan sonuç alınamayınca dava AİHM’e taşındı.

İlginizi çekebilir...

Bityas yakınlarında İoannes Hrisostomos manastırı kalıntıları (Kaynak- Ermenistan Musadağlılar Derneği Koleksiyonu)

Resmi arşivlerde Hatay’ın ilhakı: Arap Aleviler ve Ermeniler

Bityas (Batıayaz) yakınında bulunan İoannes Hrisostomos manastırı kalıntıları (Kaynak: Ermenistan Musa Dağlılar Derneği koleksiyonu). Resmi …