Home , Manset Haberler , Demircilik`te Emekçi Kadınlar Günü etkinliği yapıldı

Demircilik`te Emekçi Kadınlar Günü etkinliği yapıldı

Elbistan Demircilik Cemevi Şubesi Kadın Kolları, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Demircilik Mahallesinde bir etkinlik düzenlediler.
Demircilik`te Emekçi Kadınlar Günü etkinliği yapıldı
Demircilik`te Emekçi Kadınlar Günü etkinliği yapıldı
Programda günün önemiyle ilgili konuşmalar yapılırken, şiirler ve türküler söylendi. Yerel sanatçılar Güner Atik ve genç ozan Aşık Tekini türküleriyle geceye renk kattılar.
Programda 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü hakkında yapılan açıklamada, şu cümlelere yer verildi:
“Dünya Kadınlar Günü 8 Mart 1857 yılında ABD’nin New York kentinde 40 bin dokuma işçisinin daha iyi şartlarda çalışmak istemeleri sonrasında bir tekstil fabrikasında greve başlamaları ile başlamıştır. Bu greve polisin işçilere müdahale etmesi ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesinden sonra çıkan yangında 129 kadın işçinin fabrika önünde kurulan barikat nedeniyle kaçamaması sonucunda can vermiştir. Bu olay sonrasında ölen işçilerin cenaze törenine 10 bini aşkın kişi katılmıştır. 26-27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında, Clara Zetkin’in 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Dünya Kadınlar Günü olarak anılması önerisini getirmesi ile öneri oybirliğiyle kabul edilmiştir.” denildi.

İlginizi çekebilir...

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları ...