Home , Manset Haberler , Egitim-Sen Maraş şubesi basın açıklaması yaptı

Egitim-Sen Maraş şubesi basın açıklaması yaptı

Maraş merkez il özel idaresi binası önünde yapılan basın açıklamasına, HDP Maraş il örgütü , Maraş İHD şubesi, Pir Sultan Abdal Derneği, Maraş DTK delegeleri, HDP PM Üyesi ve aynı zamanda Maraş Miletvekili aday adayı Ayşe Nur Vaizoğlu katıldı. Okunan metinde şu değerlendirmelerde bulunuldu.

Egitim-Sen Maraş şubesi basın açıklaması yaptı
Egitim-Sen Maraş şubesi basın açıklaması yaptı
Egitim-Sen Maraş şubesi basın açıklaması yaptı
Egitim-Sen Maraş şubesi basın açıklaması yaptı

“Acımız Büyük, Öfkemiz De!
Vali Selim Cebiroğlu, geçen hafta Yalova Fen Lisesi’ni ziyareti sırasında Eğitim Sen’in kılık-kıyafet yönetmeliğinin değişmesi için aldığı eylem kararı doğrultusunda sakal bırakan matematik öğretmeni Halil Serkan Öz’e önce herkesin içinde hakaret ederek sınıftan kovmuştu. Ardından Cebiroğlu, “Bu saç sakal ne, sen ne biçim öğretmensin. Dilenciye benziyorsun” demişti. Bunun üzerine Eğitim Sen, valiyi protesto etmek için ‘Öğretmene Saygı Yürüyüşü‘ düzenlemişti. Ancak Halil Serkan Öz yürüyüş sırasında yoğun strese bağlı kalp krizi geçirmesi nedeniyle ne yazık ki genç yaşta yaşamını yitirmiştir!
Belirtmek isteriz ki bizlere bu acıyı yaşatan olayın, birincil derecede sorumlusu Yalova Valisi`dir. Bir öğretmenin öğrencileri önünde hakkını, emeğini ve onurunu çiğnemeye çalışan Vali, hukuk önünde bunun hesabını vermeli, derhal görevinden istifa etmelidir!
Üyemiz Halil Serkan Öz`ün yaptığı tek şey, sendikamızın tek tip kıyafet uygulamasını protesto etmek amacıyla 7 Ekim 2013 günü “özgür kılık kıyafetlerle işyerlerine gidilmesi” eylem kararına uymak olmuştur! Bu da tüm eğitim ve bilim emekçilerinin en temel sendikal hakkıdır!
Bugün acımızı sizlerle paylaşmak istiyor ama Halil öğretmen için yas tutmadığımızı da ilan etmek istiyoruz. Çünkü kendisinin de dediği gibi onu elimizden alanlar dayanışmadan, emekten, sevgiden ve paylaşımdan korkanlardır.
Öyle bir korku ki bu, haklarını savunan bir öğretmenin payına öğrencilerinin ve meslektaşlarının önünde hakarete uğramak düşmüştür. Herkes bilmelidir ki; iktidarın en çok korktuğu şey bu ülkenin geleceğini yetiştiren eğitim emekçilerinin özgür düşünmesidir. Bizlere yaptırmak istedikleri görev, öğrencilerimize eleştirel düşünmeyi öğretmek değil; itaat etmek ve itaat etmeyi öğretmektir.
Öldürülen arkadaşımız Halil Serkan ÖZ için kimseyi yas tutmaya çağırmıyoruz, onurumuz,haklarımız ve emeğimiz için mücadele etmeye davet ediyoruz.tüm eğitim ve bilim emekçileri bilmelidir ki, Halil Serkan Öz’ün ölümüne neden olanlardan hesap sormak onurumuza,mesleğimize,haklarımıza,emeğimize ve öğrencilerimize sahip çıkmaktır.
Ölümüne sebep olunan arkadaşımız Halil Serkan Öz için daha önce söylediğimiz gibi kimseyi yas tutmaya çağırmıyoruz, onurumuz, haklarımız ve emeğimiz için mücadele etmeye davet ediyoruz. Bu saldırıları bitirecek olan tek şey örgütlü gücümüz olacaktır. Bir kez daha üyemiz Halil Serkan Öz`ün başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerine, öğrencilerine, eğitim ve bilim emekçilerine başsağlığı diliyoruz.”

İlginizi çekebilir...

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları ...