Home , HABER ARŞİVİ , Makaleler , EKOLOJİK BİR ÖRNEKLEM OLARAK AĞCAŞAR

EKOLOJİK BİR ÖRNEKLEM OLARAK AĞCAŞAR

Ağcaşar anadoluda bir köydür. Bu köy anadolunun sarp kayalıklara sahip nurhak dağının eteklerinde yer alır.

EKOLOJİK BİR ÖRNEKLEM OLARAK AĞCAŞAR
EKOLOJİK BİR ÖRNEKLEM OLARAK AĞCAŞAR

Bu köyde yakın zaman kadar, insanların-hayvanların-doğanın uyum içinde yaşadığı bir yaşam alanıydı.Bu üçlünün birbirine bağlılığı, dostluğu ve sadakati anlatılmaya değer güzelikteydi.

İnsan, hem hayvanlara hemde doğaya sevgi ile yaklaşır ve saygı duyardı. Bu üçlü uyum içinde yaşardı.

İnsanlar hayvanların peşine düşer ve doğayı adım adım gezerlerdi.Bu yılın önemli bir kısmınında süren bir serüvendi. Bu serüven İçinde zorluklarıda vardı. Ama herkes bu zorluklara, saygı ve sevgi ile tutunuyordu.
Bu yolculuk ilkbaharın ortasında başlar, sonbahar ayların ortasına kadar devam ederdi. Bu yolculukda herkesde mutlu ve umutluydu

İnsanlar doğanın tüm kokusunu hisettiği, çadırlarda yaşardı.Hayvanlarda ise kapalı ve karanlık ağılar yerine temiz, özgür ve açık doğada yaşarlardı. İnsanlarda, hayvanlarda temiz sulardan içer ve açık havada uyurlardı.

Bu köyün çocukları, kendini doğaya bırakmak ve doğada kaybolmak için gün sayarlardı. İlk bahar gelsin diye. Çocuklar güne sabahın ilk ışıkları ile başlar geceninin karanlığını kadar sürdürlerdi. Dağlarda dolaşır, derlerde yüzerdi. Kenger dikeninden sıyırı yer ve sümbülle ağzını tatlandırırdı. Akşama ise bulduğu tatına doyum olmaz mantarı yaşadığı çadıra getir yerdi.

Köyün hayvanları oldukça mutluydu. Yazın ortasında bile karın erimesiyle ortaya çıkan kardelenleri, kekikleri ve sümbüler ile beslenecek kadar mutluydular. İnsanlarda hayvanlar rahat etsin, serin ve ferah etsin diye onlarla yolculuk ederdi.

Doğanın kendiside aynı keyfi yaşardı. Her yıl yeniden kendisine tüm sevimliliği ile sunardı. Doğa çoçukları kuçaklar, oyunlar oynatır, besler ve her gece güzelce çadırda temiz havada mışıl mışıl uyuturdu.Ve her yıl kendini yeniden sevdirirdi.
Bu tam olarak 30 yıl öncesine kadar devam edip, durdu.Sonra insanları bunun içinde çıkıp gittiler. Ama buradaki umut ve mutluluklarını bulamadılar. Aynı zamanda fizyolojik ve psikolojik sağlıklarınıda bulmamak üzere yitirdiler.
Ağcaşar geçmişinde ekolojik yaşamın bütün yönlerini içinde barındıran bir alandı. Ekolojik açıda özel bir alandı. Ağcaşarın yaşam döngüsü, yaylalası, tarımı,doğası ile inceleme değer bir olgudur.
Ayrıca buradaki ekolojik ortamın insan ve hayvan sağlığına olumlu etkileri incelemeyi gerektiriyor..Ağcaşarın geçmişinde taşıdığı doğasındaki flora zenginliği, bitki çeşitliliği ve iklim ritmi insan sağlığına olumlu yansımaları gözlemlenebilecek düzeydedir.
Ağcaşar örneklemesi ekoloji ve sağlık açısında önemli bir inceleme ortamıdır.
Yakın gelcekte bu gizemi anlamaya çalışan ve açıklamaya çalışan yazılarda buluşmak üzere.

Dr.Ahmet Altun

13.06.2014

Kaynak: http://iklimsaglik2.blogspot.co.uk/2014/06/dr.html?spref=fb&m=1

İlginizi çekebilir...

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları ...