Home , Manset Haberler , Elbistan barış şehitlerini sonsuzluğa uğurladı

Elbistan barış şehitlerini sonsuzluğa uğurladı

10 Ekim tarihinde Ankara’da düzenlenecek olan Barış Mitingine Elbistan’dan katılan Seyhan Yaylagül ve eyleme Ankara’da katılan Ebru Mavi Elbistan’da son yolculuklarına uğurlandı.

Elbistan barış şehitlerini sonsuzluğa uğurladı
Elbistan barış şehitlerini sonsuzluğa uğurladı

“Savaşa son barış hemen şimdi” diyerek yola çıkan Seyhan Yaylagül ve Ebru Mavi için Elbistan cemevi önünde toplu bir anma yapıldı.

Anmaya devrimci güçlerden HDP, DBP, EMEP, PARTİZAN, ESP katıldı.

Törene kadın şehitlerin tabutunu kadınlar omuzlarında alana getirerek ‘Barış Şehitleri Ölümsüzdür’ sloganları atıldı. Daha sonra programa katılan HDP Maraş milletvekili adayları ve HDP il-ilçe örgütü temsilcileri birer konuşma gerçekleştirdikten sonra şehit aileleri adına konuşmalar gerçekleştirildi.

Elbistan barış şehitlerini sonsuzluğa uğurladı
Elbistan barış şehitlerini sonsuzluğa uğurladı

milletvekili adayı Aziz Tunç katliama ilişkin “Bu katliamda herkes katledilmiştir. Bugüne kadar bize dayatılmış siyasal yapı içerisinde kendimizi şuada ya da burada ifade etmiş olabiliriz. Ama bunların herhangi birisi sorunlarımızı çözemedi. Herhangi birisinin yıllardan beri yaşanan katliamlara çare olamadığını görmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

Sonrasında Seyhan Yaylagül ailesi adına bir konuşma gerçekleştirdi.  Seyhan Yaylagül’ün ailesi adına konuşmayı abisi avukat Kemal Yıldız yaptı. Abi konuşmada “acımız büyük 128 Seyhanımızı kaybettik tüm şehitler kardeşim ve yoldaşımdır bu acı hepimizin Seyhan halkın şehididir. Tüm kurumların şehidi var bende o patlamanın oluğu an alandaydım ben partizan ve Esp kortejine yakın alandaydım ve her yerde yaralılar vardı. Polis’se yaralılara yardım eden kitleye saldırmaya ve dağıtmaya çalışıyordu. Yaralılarımızı ve şehitlerimizi halk kendi imkanları ile hastaneye taşıdı.” dedi.

Konuşmalardan sonra Alevi erkanına göre cenaze töreni düzenlenerek sonsuzluğa uğurlanmak üzere Seyhan Yaylagül Kürecik Dumuklu mezrasına defnedilmek üzere yola çıkıldı. Dumuklu’daki Seyhan Yaylagül defin programına HDP milletvekilleri Sabahat Tuncel, Nursel Aydoğan katıldı.

Konuşma gerçekleştiren HDP milletvekilleri ‘katliamın failleri 400 vekil isteyenlerdir. Yanına çetecileri alarak ülkede oluk oluk kan akacak diyenlerdir dedi.

İlginizi çekebilir...

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları ...