Home , Manset Haberler , Elbistan Eğitim Sen’den 8 Mart Kutlaması

Elbistan Eğitim Sen’den 8 Mart Kutlaması

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla  Eğitim-Sen Elbistan Temsilciliği şehir merkezinde yürüyüş ve basın açıklaması ile başta eğitim emekçisi kadınlar olmak üzere tüm kadınların emekçi kadınlar gününü kutladı.

Elbistan Eğitim Sen'den 8 Mart Kutlaması
Elbistan Eğitim Sen’den 8 Mart Kutlaması

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Elbistan Kadın Meclisinin de destek verdiği yürüyüşte okunan Basın metninde ‘’ Devlet hem özel hem kurumsal alanda mevcut olan şiddeti görmezden gelmekte, yok saymaktadır. Toplumsal cinsiyet ayrımcılığına karşı etkili politikalar geliştirilmemektedir. Türkiye’de gelmiş geçmiş tüm hükümetler, bugüne dek kadına yönelik şiddeti önlemeye ilişkin uluslararası sözleşmelere imza koymuş olmalarına karşın bu sözleşmelerin gereğini yapmamaktadır.

Biz kadınlar, binlerce yıldır egemen erkek zihniyetinin ürünü olan savaşlarda en ağır bedeli ödeyenleriz. Bu ülkede kadın tacize uğrar, tecavüze uğrar, çocuk yaşta evlendirilir. Kadın dövülür, hakarete uğrar. Kadın öldürülür, itilir, dışlanır, kadın zorla evlendirilir, kadın zorla anne edilir.

Bu ülkede kadın tecavüzcüsüne verilir, kadının nasıl doğum yapacağına karışılır. İnsan hakları evrensel bildirgesi ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış bulunan kadının, insan haklarını tanımak, geliştirmek ve kadına yönelik şiddeti önlemek; uluslararası kuruluşların, siyasi iktidarların ve devletlerin olduğu kadar, medyanın, toplumun, hepimizin sorumluluğundadır’’ denildi.

Yürüyüşte sık sık ‘’ Jin jiyan azadi, kadın yaşam özgürlük, erkek devlet bedenimden emeğimden elini çek, bedenimiz hayatımız kararımız bizim aileniz sizin olsun’’ sloganları atıldı.

Elbistan Haber

İlginizi çekebilir...

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları ...