Home , Manset Haberler , Elbistan HDP’den faşist saldırılara karşı açıklama

Elbistan HDP’den faşist saldırılara karşı açıklama

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Elbistan İlçe Teşkilatı tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.

Yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Elbistan HDP'den faşist saldırılara karşı açıklama
Elbistan HDP’den faşist saldırılara karşı açıklama

“Bilindiği gibi AKP 7 Haziran seçimlerinden sonra tek başına iktidar olamamıştır. Bunun sonucunda topluma dayatılan kan ve gözyaşının yaratığı acılar bütün toplumun olduğu gibi, bizimde yüreğimizde derin yaralar açmaktadır. Bu süreçte hayatını kaybeden tüm insanlarımızın acısını yüreğimizde hissettiğimizi, şehitlerimize rahmet, ailelerine sabır dilediğimizi belirtmek isteriz.

Hiç kimsenin gözyaşının akmasını istemiyoruz. Bunun için kararlılıkla ve inatla barışı savunmaya devam edecek ve barısı gerçekleştireceğiz. Bunun için bir an önce silahların susmasını istiyor, kimsenin ölmemesi için barış diyoruz. Yürütülen bu çatışmalı ortamdan medet umanlar, HDP’nin barış çığlıklarını nefret söylemleriyle bastırmaya çalışmaktadırlar.

Polis destekli faşist çeteler dün saat 15.00'te Elbistan Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) önünde toplandılar. Polis destekli faşist çeteler dün saat 15.00'te Elbistan Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) önünde toplandılar.
Polis destekli faşist çeteler dün saat 15.00’te Elbistan Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) önünde toplandılar.

Birkaç gün önce ilçemiz Elbistan’da HDP ve BDP binalarına saldırılmış, partimizin ve BDP’nin tabelaları indirilip tahrip edilmiştir. Daha vahim olanı seçmenlerimizin yoğunlukta oturduğu mahallelere konvoy halinde girilerek, hakaretler edilmiş, sloganlar atılmış, silahlar sıkılmış, böylece halka gözdağı verilmek istenerek, barışa ve kardeşliğe kastedilmiştir.

Partimizin ve halkımızın sağduyulu vakur ve metanetli davranacağına inanıyoruz ancak, bu durum saldırıların kolaylaştırıcı unsuru olarak görülmemelidir. Ülkede yaşanan yoğun çatışmalı ortamın sorumlusu HDP değil, 400 milletvekilli isteyenlerdir. Eğer saldırgan değil, demokratik bir toplumsal tepkinin ortaya konması gerekiyor ise bu tepkinin HDP’ye ve HDP seçmenine yönelik değil, savaşı başlatanlara yönelik olması gerekir. İlçemizde yasayan halkımızın geliştirilen bu provokasyona karşı dikkatli ve duyarlı olmasını bekliyor ve buna inanıyoruz.

Yedi bine yakın seçmeni olan HDP’nin seçmenine saldırmak barışa ve kardeşliğe hizmet etmez.   Bunu önlemek basta güvenlik güçleri olmak üzere tüm sağduyulu vatandaşlarımızın göstereceği çabaya bağlıdır. Düşmanlığı, kini ve nefreti büyütmek çok kolaydır. Oysa barış ve kardeşlik çok kolay yaratılamamaktadır. Bu nedenle barışı ve kardeşliği gözümüzün nuru gibi korumak zorundayız.

Partimiz HDP ve halkımız bu çatışmanın sorumlusu değildir.

Çok açıkça ve bütün içtenliğimizle belirtiyoruz ki; biz silahların bir an önce durması, akan kanın ve gözyaşlarının dinmesi için mücadele ediyoruz. Bunu dikkate alacağınıza ve bundan hareketle savaşı çıkartanları ve provokatörlere karsı barıştan yana tutum alacağınıza inanıyoruz. Hiç bir provokasyon kardeşliğimize zarar vermemelidir ve bütün provokatörler bilmelidirler ki; barışı savunanlarında söyleyecek sözü vardır. Barışa olan inancımızdan kaynaklanan vakur duruşumuzdan vazgeçmeyeceğiz.”

İlginizi çekebilir...

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları ...