Home , HABER ARŞİVİ , Elbistan: Kara Yazmalım Elbistan’ım

Elbistan: Kara Yazmalım Elbistan’ım

Termık Santral göçük davası’nda karar çıkmadı
Termık Santral göçük davası’nda karar çıkmadı

Türkiye’nin en önemli kömür yataklarından Afşin-Elbistan için yarış hız kazandı. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kökenli TAQA firmasının çekilmesinin ardından 3 ülke yatırım kararlılıklarını iletti.

Türkiye’nin en önemli kömür yataklarından Afşin-Elbistan için yarış hız kazandı. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kökenli TAQA firmasının çekilmesinin ardından 3 ülke yatırım kararlılıklarını iletti.

Çin ve Japonya 12 milyar dolarlık yatırımın yapılacağı 3 santral ve kömür sahası için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na taleplerini iletti. Güney Koreli iki firma Afşin-Elbistan kömür havzası ve santrali için görüşmelerini sürdürürken, iki sürpriz talipli daha devreye girdi.

İki ülke yatırımda kıyasıya yarışa girerken Japonya’dan gelen heyetin kısa süre önce Enerji Bakanlığı yetkilileri ile görüştükleri öğrenildi. BAE firmasının 1.5 yıllık sürecin sonrasında çekilmesinin ardından benzer bir sorun yaşanmaması için yeni yol haritasında karşı tarafın hükümeti ile de işbirliği yapılması yer alıyor. Bu kapsamda yatırıma ilişkin niyet mektubu yazılacak. İlk etapta 3 olarak planlanan santral sayısının 4’e çıkabileceği ifade ediliyor. Afşin-Elbistan ile bu 3 ülkenin yanı sıra Fransa ile Katar da ilgilenmişti.

Son dönemde hız kazanan görüşmeler hakkında bilgi veren enerji yönetiminden üst düzey bir yetkili “Bugün itibariyle Güney Koreliler bir adım önde görünüyor. Çin ve Japonya da çok ilgili durumda. Kıyasıya bir yarış söz konusu sürecin yılsonuna kadar netleşmesini bekliyoruz” dedi.

Afşin Elbistan Havzası 4,4 milyar ton kömür rezerviyle Türkiye’nin linyit rezervinin yaklaşık yüzde 40’ına sahip. Havzada toplam 8 bin 200 MW kurulu güce sahip yeni santraller kurulabilme potansiyeli var. Enerji Bakanlığı’nda Elektrik Üretim A.Ş.’nin (EÜAŞ) yürüttüğü süreçte yeni şirket B termik santralini satın alacak. C, D ve E’de yeni santralar yapılacak. Toplamda 4 santralin yapılması öngörülüyor. Kömür sahası da verilecek. Kömür için rödovans ödenecek.

 

1.2 milyar dolarlık önlem

Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Taner Yıldız, kömür rezervlerinin daha etkin kullanımı için Afşin-Elbistan bölgesine hazine garantisi olmadan 10-12 milyar dolarlık yatırım yapılmasının planlandığını belirtmişti. Yıldız, “Bu bölgede kömürden elektrik üretecek yeni bir santralle yaklaşık 1.2 milyar dolarlık doğalgaz ithalatının önüne geçilmiş olacak” tespitini yapmıştı.

Enerji yönetimi 2023 yılına kadar minimum 17 bin MW kömür santralini devreye almayı planlıyor.

Bu haberin baglantısı fasistler kapitalizm aynı saftalar.

Hem ekonomiye hemde sosyal alanlarımıza mudahale ediyorlar.

Polis destekli faşist çeteler dün saat 15.00'te Elbistan Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) önünde toplandılar. Polis destekli faşist çeteler dün saat 15.00'te Elbistan Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) önünde toplandılar.
Polis destekli faşist çeteler dün saat 15.00’te Elbistan Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) önünde toplandılar.

İlginizi çekebilir...

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları ...