Home , Manset Haberler , Elbistan`da 8 Mart Kutlamaları yapıldı

Elbistan`da 8 Mart Kutlamaları yapıldı

“Kadın Evde Değil Sokakta Güzel, Sükutta Değil İsyanda Güzel”

ELBİSTAN- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Elbistan ilçe örgütü, çeşitli etkinliklerle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü kutladı.

Fidan Doğan'ı mezarı başında anıldı
Fidan Doğan’ı mezarı başında anıldı

İlk olarak Elbistan Cezaevi’ndeki kadın siyasi tutsaklara kart yazıp gönderen partililer, bugün ise Paris’te katledilen Kürt diplomat Fidan Doğan‘ı mezarı başında andı. Mezara karanfil bırakan kadınlar, “Jın Jîyan Azadî, Kahrolsun Politik Kadın Cinayetleri, Fidan Doğan Onurumuzdur” sloganlarıyla kadın cinayetlerini kınadılar. HDP’li kadınlar, anmanın ardından, Elbistan kent merkezindeki salon programının olduğu Neslihan Düğün Salonu’na geçtiler.
Neslihan Düğün Salonu’ndaki program, Kobane’de DAİŞ çetelerine karşı savaşta şehit düşen kadın savaşçılar ile politik cinayetlere kurban giden tüm kadınlar için saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından söz alan HDP Elbistan İlçe Örgütü Eş Başkanı Kifayet Ceylan, Emekçi Kadınlar Günü‘nü kutlayarak başladığı konuşmasında, hafta boyunca gerçekleştirilen etkinliklere katılan HDK bileşenleri ile tüm kadınlara teşekkür ederek, seçim sürecine girildiğini ve HDP’nin başarısı için herkesin çalışması gerektiğine vurgu yaptı.
Ceylan’ın ardından sahneye gelen Maraş Milletvekili aday adayı Meryem Yıldız, günümüz iktidarlarının erkek eliyle inşa edildiğini, bunun da kadın katliamlarının yolunu açtığını ifade ederek kadınlar olarak temel mücadelelerinin erkek egemen sisteme karşı olduğunu ve kadınlar olarak verecekleri örgütlü mücadele yoluyla bu mücadelede başarıya ulaşacaklarına inandığını ifade etti.
Son olarak söz alan HDP Parti Meclisi üyesi ve aynı zamanda Maraş Milletvekili aday adayı Ayşenur Vaizoğlu, konuşmasına başlarken Kobane ve Şengal’de direnen kadın savaşçıları selamlayarak, konuşmasını Şengal’de dün şehit düşen Mimar Sinan Üniversitesi öğrencisi Leyla Doğan’a adadı. Erkek egemen sistemin kadınlara dayattığı tüm rollere karşı çıkarak kendi yollarını çizme kararlığı gösteren ve bu uğurda kadınlar için tam bir karanlık çukur anlamına gelen Daiş çetelerine karşı savaşan kadınların mücadelesinin kendilerine örnek olması gerektiğine vurgu yapan Vaizoğlu, salonda bulunan kadınlara nasıl bir ülkede ve dünyada yaşamak istedikleri sorusunu yöneltti. Doğduğumuz andan itibaren bize biçilen uslu kız, cici kız, anne, ahlaklı kadın, iffetini koruması gereken kadın rollerine razı olup yaşamımızı başkalarınca belirlenmesine izin mi vereceğiz yoksa biz kendi yaşamımızı kendi ellerimizle ve istediğimiz gibi mi kuracağız diyen Vaizoğlu, kendi adına kendisinin bu rollere karşı isyan bayrağı çekerek vekil adayı olduğunu ve tüm kadınların bu isyana ortak olmaları gerektiğini vurguladı. Kadının evde değil sokakta güzelleştiğini, sükutun değil isyanın kadınlara daha çok yakıştığını söyleyen Vaizoğlu, konuşmasını 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayarak ve tüm kadınları seçim çalışmalarına destek vermeye davet ederek tamamladı.
Konuşmaların ardından hediye çekilişi ve Grup Düş‘ ün dinleti müzikleri ve halaylarıyla proğram son buldu.

İlginizi çekebilir...

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları ...