Home , Manset Haberler , Elbistan’da basın açıklaması

Elbistan’da basın açıklaması

28 Mayıs 2014 günü Elbistan Devlet Hastanesi önünde, hastane yönetimi tarafından psikolog arkadaşımıza mobing uygulamasını SK Bileşenleri Eğitim Sen ve Ses, İnsan hakları derneği, Halkların Demokratik Partisi olarak bir basın açıklamasıyla kınadık.

Elbistan'da basın açıklaması

Basına ve kamuoyuna
Değerli basın emekçileri ve sevgili dostlar,
Bildiğiniz gibi 13 mayıs günü Manisa’nın Soma ilçesindeki bir maden ocağında adına kaza denilen bir katliam gerçekleşti. bu katliamda ne yazık ki 301 maden işçisi yaşamını yitirdi bizler Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) olarak, bu olayın işçi sağlığı ve güvenliğinin bir maliyet unsuru olarak görülerek, işçilerin maksimum kârı elde etmek için en acımasız üretim süreçlerinde çalışmak zorunda bırakılmalarının sonucunda gerçekleştiğini düşünüyoruz. Bu nedenle, bu politikayı sürdürenlerin, maliyeti düşürmek için işçilerin hayatına kast edenlerin, onlara cesaret verenlerin, daha önceki madenci katliamlarını sözleriyle icatlarıyla aklayanların, iş sağlığı ve güvenliği yasasıyla işyerlerindeki denetimleri bile piyasanın insafına bırakanların istifa etmesi, katliamın sorumlularının yargılanması taşeronlaştırmaya son verilmesi talebi ve somadaki işçi kardeşlerimizle dayanışmak acılarına ortak olmak için 15 mayıs günü iş bırakma kararı aldık ve bunu işyerlerimizde hayata geçirdik. bugün burada Elbistan Devlet Hastanesi önünde toplanmamızın nedeni iş bırakma eylemine katılan piskolok arkadaşımız hakkında hiçbir kanuna hukuk kuralina mahkeme kararına uymaksızın soruşturma açılmış olmasıdir. sendikal eylemlere katılmak bir haktır ve bu hak hem tc anayasası hem uluslararası anlaşmalar ve hukuk metinleri hem idari mahkemesi hem danıştay kararları ve aynı zamanda avrupa insan hakları mahkemesi kararları ile güvence altına alınmıştır. bu bilinmesine rağmen aynı arkadaşımız hakkında geçtiğimiz yıl da aynı gerekçeyle soruşturma açılmış ve ceza verilmiştir arkadaşımın bu cezayi idare mahkemesine taşımış ve iptal ettirmiştir. buna rağmen elbistan devlet hastanesi yöneticiliginin aynı tavirda ısrar etmesi arkadaşımıza mobbing uyguladığı anlamına gelmektedir. bu ilk değildir hastane yöneticisi kişi göreve geldiği günden beri arkadaşımıza çeşitli kereler baskı uygulamak istemiştir. bu baskının hem arkadaşimizin etnik mezhepsel sendikal ve politik kimliklerine hemde keske karşı olduğunu düşünüyoruz. bu durumu kınıyor hastane yöneticiliğinin bu faşizan ve baskıcı tutumlarından vazgeçmeye çağırıyor ve kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

KESK Bileşenleri Eğitim Sen ve Ses
İnsan hakları derneği
Halkların Demokratik Partisi

İlginizi çekebilir...

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları ...