Home , Manset Haberler , Elbistan’da faşist provakasyona rağmen 1 Mayıs coşkuyla kutlandı

Elbistan’da faşist provakasyona rağmen 1 Mayıs coşkuyla kutlandı

HDP Elbistan ilçe örgütü, Eğitim-Sen ve Ses öncülüğünde, Malatya caddesi üzerinde bir araya gelen partililer,işçiler ve emekçiler Ahmet Karacabey caddesi boyunca zılgıtlarla, alkışlarla ve ‘yaşasın bir mayıs, bîjî yek gulan, selam selam işçilere bin selam’ sloganları eşliğinde yürüyüp, Cumhuriyet meydanın vardı.

Elbistan’da faşist provakasyona rağmen 1 Mayıs coşkuyla kutlandı 5

Cumhuriyet meydanı’nda tertip komisyonu adına açılış konuşmasını yapan Eğitim-Sen Elbistan Temsilcisi Doğan Öztürk:

‘Bizler,isciler, emekciler,
Türkiye`nin demokratikleşme konusundaki karnesinin daha da kötüleşmesine neden olan iç güvenlik yasası ve tüm anti demokratik düzenleme ve uygulamalara karşı eşitlik, özgürlük ve demokrasi talebimizi haykıriyoruz!

Hırsızlık, yolsuzluk, rüşvet, yağma ve talana karşı çıktığımızı, hırsızların ve siyasal uzantılarının peşini bırakmayacağınızı haykiriyoruz!

Başta parasız eğitim ve sağlık hakkı olmak üzere, herkesin kamu hizmetlerinden eşit, parasız ve anadilde yararlanması gerektigini haykırıyoruz!

Kamu emekçilerine yönelik olarak başlatılan soruşturma, sürgün ve performans değerlendirme uygulamaları ile angaryaya ve köleci çalışma koşullarına karşı tüm emekciler olarak ortak talepler etrafında birleşmek ve hak gasplarına karşı hep birlikte mücadele etmek zorundayız. Turkiye`nin ve dunyanin her yerinde alanlardayiz. Selam olsun dunyanin butun isci ve emekcilerine!’

HDP Maraş Milletvekili Adayları Meryem Yıldız ve Ayşenur Vaizoğlu’da bir konuşma yaptı.

Vaizoğlu, ‘hırsızlıktan ve yolsuzluktan hesap sormak için, güvenceli iş, insanca yaşayacak ücret ve yaşama koşulları için, demokratik hak ve özgürlüklerimizi, sendikal ve siyasi örgütlenme hakkımızı savunmak için, halkların eşitliiği ve inançların özgürlüğü için, savaşsız, sömürüsüz bir dünya mücadelemizi büyütmek için Biz’ler meydanlardayız ve meydanlarda olmaya devam edeceğiz.

Her zamankinden daha umutluyuz. Önümüzde seçimler var. AKP iktidarına son vermek için çok ciddi bir imkanımız var. Bizler Meclise sloganıyla çıktığımız yolda adaletsiz yüzde on barajını hep birlikte aşıp 8 Haziran sabahı yepyeni bir güne başlamak için 7 Haziranda güçlü bir adım atmaya davet ediyoruz.

Emekçiler ve partililer halay coşkusuyla 1 Mayıs’ı kutlarken Polis bariyerlerinin arkasında bir grup alandaki yurttaşlara sözlü saldırı da bulundu. Alanda ki yurttaşların ‘baskılar bizi yıldıramaz’ sloganları ve ıslıklarının ardından faşist güruh sopalarla alana girmeye çalıştı. Polisin araya girmesiyle her hangi bir saldırı olmazken yurttaşlar halaylarını coşkulu bir şekilde sürdürdü.

İlginizi çekebilir...

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları ...