Home , Manset Haberler , Elbistan’da “İç Güvenlik Yasası” Paketine Karşı Eylem Yapıldı

Elbistan’da “İç Güvenlik Yasası” Paketine Karşı Eylem Yapıldı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Elbistan ilçe örgütü, bir haftadır Parlemento’da AKP siddeti ve muhalefet partilerinin protestolarıyla görüşülen “iç güvenlik” yasasını Elbistan Demircilik Garajı’nda basın açıklamasıyla protesto etti.

Elbistan'da "İç Güvenlik Yasası" Paketine Karşı Eylem Yapıldı
Elbistan’da “İç Güvenlik Yasası” Paketine Karşı Eylem Yapıldı

Çok sayıda partili ve yurttaşların katılımıyla gerçekleşen basın metnini ise HDP PM Üyesi Ayşe Nur Vaizoğlu okudu. “kahrolsun faşizm, Susma sustukça sıra sana gelecek ve yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarını atan yurttaşlar halkı bu hukuksuzlağa sessiz kalmamaya çağırdı. Vaizoğlu şu değerlendirmelere yer verdi:
“Nasil bir tehlikeyle karsi karsiya oldugumuzun farkinda misiniz? Ve o tehlikenin gundelik yasamimizi en gec bir iki hafta icinde etkilemeye baslayacaginin? Neden mi? Anlatalim:
11 Subat gunu Mersin`in Tarsus ilcesinde bindigi minibuste katledilen Ozgecan Aslan, kendisine tecavuz etmek isteyen katiline karsi cantasinda bulunan biber gaziyla direnmisti. Iste, insanlarin en azindan herhangi bir olumsuz durumda kendilerini guvende hissetmek ve savunabilmek icin yanlarinda bulundurdugu, bu biber gazi kutularini cantalarinda tasiyanlar, iki yildan dort yila kadar hapis cezasiyla cezalandirilacaklar!
Diyelim ki hem aracinizi hem de aracta sizinle birlikte yolculuk eden yakinlarinizi gunesten korumak icin aracinizin camlarini siyah filmle kapladiniz. Polis, bunu supheli bir durum gibi algiladiginda, hakim karari olmaksizin, uzerinizi, aracinizi ve esyalarinizi arayabilecek ve yirmidort saat boyunca sizi keyfi bir bicimde gozaltinda bulundurabilecek!
Bir ornek daha verelim: Yaptiginiz bir protesto eylemini sanatsal bir gorunume burundurmek ve daha etkili ve dikkat cekici bir hale getirmek istediniz. Bunun icin de mask ya da palyoco kiyafeti ile durumu anlatmak istediniz. Sanatsal hale getirdiginiz etkinliginizde, yuzunuzu kapattiginiz gerekcesiyle dort yila kadar hapis cezasiyla cezalandirilacaksiniz!
Degerlı basın mensupları,
Bugun, burada ic guvenlik yasasininin hayatimizi olumsuz yonde nasil etkilecegini anlatan bir basin aciklamasi gerceklestiriyoruz. Bu aciklamayi da ben okuyorum. Bir baska arkadasimiz da okuyabilirdi. Bu yasa kanunlastiginda, polis bu tur basin aciklamalarini keyfi bir bicimde engelleyebilecek ve bunu saglarken de aciklamayi organize eden ya da yapacak olan kisiyi onleyici gozalti adi altinda hakim karari olmaksizin kirk sekiz saate kadar izole ederek gozaltinda tutabilecek!
Ornekleri cogaltmak elbette mumkun. AKP Hukumeti cikarmak istedigi ve daha simdiden muhalefet partilerinin tum itirazlarini kanunsuz bir sekilde reddederek ilk on maddesini meclisten gecirdigi Ic Guvenlik Yasasi ile butun evrensel hukuk kurallarini ayaklari altina almaktadir.
Bu yasa tasarısı ıle, Avrupa Insan Hakları Sozlesmesı’nın 5. maddesınde yer alan kısı ozgurlugu ve guvenlıgı hakkı, 6. maddesınde yer alan adıl yargılanm hakkı, 10. maddesınde yer alan ıfade ozgurlugu ve 11. maddesınde yer alan toplanma ozgurlugu haklarını ıhlal etmekte ve ıc hukuk acısından da yargıc guvencesını ortadan kaldırmaktadır.
Bu yasa tasarısı masumıyet karınesını yok saymakta ve kollugun keyfı gozaltı ıslemlerını yasal hale getırmektedır. Toplantı ve gosterı hakkını kullanan kısılerın gozaltına alınmaları halınde avukata erısım ve en yakın yargı mercıı onune cıkma hakları elınden alınacaktır. Bu durum gozaltı merkezlerındekı ıskence vakalarını arttıracaktır. Polısın sılah kullanma yetkılerının arttırılması ve daha da belırsız hale getırılmesı yenı Ceylanlara, Berkınlere, yenı Nıhat Kazanhanlara yol acacaktır. Yanı polısın sılah kullanma yetkılerını duzenleyen yasa maddesınde yapılan degısıklıkten sonra 2007’den berı polıs kursunuyla oldurulen 180 kısılık uzun lısteye yenı masum ınsanlar eklenecektır.
Degerlı basın emekcılerı, sevgılı dostlar,
Pekı AKP Hukumetı bu yasayla neyı amaclamaktadır? Cok acıktır kı AKP’nın amacı, ulkenın ve halklarımızın guvenlıgını

Elbistan'da "İç Güvenlik Yasası" Paketine Karşı Eylem Yapıldı
Elbistan’da “İç Güvenlik Yasası” Paketine Karşı Eylem Yapıldı

saglamak degıldır! AKP, halklar uzerınde, uyguladıgı baskı polıtıkalarıyla oylesıne bır basınc yaratmıstır kı, korkmaktadır! Ve bu nedenle ıstemektedır kı halklar seslerını duyurabılmek ıcın sokaga cıkamasınlar. Cunku sokaktan korkmaktadırlar. Bır ıktıdar sokaktan neden korkar? Cunku AKP ıktıdarı, ınsanların mezhebıne, kımlıgıne, yasam tarzına, kadın bedenıne, cınsıyetıne o kadar cok hakaret etmıstır kı artık toplum ısyan eder hale gelmıstır. AKP’nın Ic Guvenlık adı altında sundugu ve molotof ve bonzaı gıbı zaten yasada yerı olan ve kullananların agır cezalar aldıgı durumlar uzerınden mesrulastırmaya calıstıgı bu yasa bır ısyan bastırma yasasıdır! .
Hele hele tasarının temel hak ve özgürlükleri askıya alan içeriğini es geçerek bonzai satışını, molotof kullanımını ve eylemlerde yüzün çeşitli araçlarla gizlenmesini engellemeye yönelikmiş gibi sunmak kocaman bir yalandan ibarettir. Her üç konuda da yasalar mevcut olup yüzlerce çocuk taş ya da molotof attıkları iddiasıyla cezaevlerine atılmış, onlarca yıllık cezalar verilmiştir. Bırakalım yüzünü gizlemeyi sırf boynunda puşi olduğu için aylarca cezaevine konan Cihan Kırmızıgül’e 11 yıl ceza verildiğini unutturacaklarını sanıyorlarsa aldanıyorlar. Sorun uyuşturucu ve bonzai satışı ise tek bir maddelik düzenleme getirsinler sonuna kadar destekleyelim. Meselenin bunlar olmadığı, her üç konuyu öne sürerek kamuoyu desteği sağlamayı amaçladıkları açıktır. Kaldı ki, kanun yapma tekniği açısından bu durum AKP ile özdeşleşmiş olup tüm torba kanunlarda aynı yol izlenmektedir.

Elbistan'da "İç Güvenlik Yasası" Paketine Karşı Eylem Yapıldı
Elbistan’da “İç Güvenlik Yasası” Paketine Karşı Eylem Yapıldı

Tasarı çok açık şekilde yükselen toplumsal muhalefete, sendikal örgütlenmelere, hükümet protestolarına ve Kürt halkının temel hak ve özgürlükleri için yürüttüğü mücadeleye saldırı amacı gütmektedir. En son Birleşik Metal-İş grevinin toplanmayan Bakanlar Kurulu kararı ile yasaklanması da göstermektedir ki, AKP hükümeti emekçilere, gençlere, kadınlara ve bir bütün olarak toplumsal muhalefete karşı topyekûn bir saldırı içerisindedir.
AKP ıktıdarı, bu tur hak ve ozgurluklerı kısıtlayan yasa duzenlemelerı ıle kısılerı fıslemekte, yargısız ınfazları yaygınlastırmakta ve yargı bagımsızlıgı ılkesını hıce saymaktadır. Daha acıkca soylemek gerekır kı AKP ıktıdarı bu yasayla savas hazırlıgı yapmaktadır! AKP ıktıdarı sunu bılmelıdır kı, polıs devletı kurmayı amacladıgı bu yasayı meclısten gecırememesı ıcın butun demokratık mucadele yontemlerımızı kullanacagız ve bu yasanın kanunlasmasına ızın vermeyecegız! Cunku gorusulmekte olan yenı guvenlık paketı, ınsan hakları ve ozgurluklerını guvence altına alan, hakları ve ozgurluklerı koruyan ve genısleten hukumler tasımamaktadır. Tam aksıne, bıreylerın hak ve ozgurluklerını keyfı bıcımde sınırlandıran, yargı guvencesını ortadan kaldıran duzenlemelerdır.
Bır kez daha AKP hukumetını uyarıyoruz ve 12 Eylulgunlerını dahı aratacak bu fasıst tasarıyı gerı cekmeye davet edıyoruz. Bızler bu yasa tasarısı gerı cekılınceye kadar alanlarda olacagiz, demokratık haklarımızı kullanmaya devam edecegız!”

Elbistan Haber

İlginizi çekebilir...

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları ...