Home , Manset Haberler , Elbistan’da Newroz Kutlaması Yapıldı

Elbistan’da Newroz Kutlaması Yapıldı

Elbistan’da Newroz, “Şengal ve Kobanê’de yanan Newroz ateşi Ortadoğu’yu özgürleştiriyor” şiarıyla Cemevi yanında bulunan Newroz meydanında büyük bir coşkuyla kutlandı.

Elbistan'da Newroz Kutlaması Yapıldı 6
Elbistan’da Newroz Kutlaması Yapıldı

Elbistan HDP Gençlik Meclisi’nin öncülüğünde, HDP, DBP, ESP ve KESK üyelerinin katılımıyla kutlandı. Newroz alanına HDP bayrakları ve sarı, kırmızı ve yeşil flamalar, “Edi Bes e Ji Reber APO re Azadî, Şengal ve Kobane’de yanan Newroz ateşi Ortadoğu’yu özgürleştiriyor, Newroz Pîroz be” pankartları asıldı.

HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, HDP PM üyeleri Mehmet Doymaz, Ayşe Nur Vaizoğlu, Salman Kaya, Maraş HDP il ve ilçe eşbaşkanlarının yanısıra Maraş HDP Milletvekili aday adayları katıldı. Cemevi’ndeki cenaze nedeniyle geç başlayan proğramda Adıyaman Newroz’una katılması gereken Sabahat Tuncel kısa bir konuşma yaparak Adıyaman’a hareket etti. Proğramda HDP Elbistan ilçe eşbaşkanları Hüseyin Yıldırım ve Kifayen Ceylan, HDP Maraş İl eşbaşkanı Erhan Yapıcı, DBP Elbistan başkanı Ali Kısa, EMEP Elbistan temsilcisi Samet Nacar ve HDP PM Üyeleri Salman Kaya ve Ayşe Nur Vaizoğlu birer konuşma yaptılar. Vaizoğlu konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Demirci Kawa Efsanesi’ni, 21. yüzyılda gerçeğe dönüştü! Halklarımız Daiş barbarlığını geri püskürttü! Halklarımız Kobane’yi özgürleştirdiler! O yüzden 2015 Newroz’u özgürlüğün Newroz’udur. Hepimize kutlu olsun! Newroz Piroz Be!

Özgürlük Newrozu’nu bizlere armağan eden kahramanlarımıza başta, Elbistanlı Argeş Engizek-Başar Alagöz ve Pazarcıklı Erdal Welat-Salman Talan olmak üzere teşekkür ediyoruz ve anıları önünde saygıyla sevgiyle eğiliyoruz.

Diyorlar ki AKP ile HDP anlaştı! Bunu diyenlere şunu söylemek istiyorum:

2002’de iktidara geldiğinden bu yana AKP, Kürt Özgürlük Hareketi saflarında mücadele eden binlerce gerillayı katletti. Roboski’de 34 Kürt köylüsünü, ordusunun uçaklarıyla bombalayarak katletti. On binlerce siyasetçimizi tutuklayarak cezaevlerine attı. Yıllarca mahkemeye dahi çıkarmadan hapis yatmalarına yol açtı. Biz bu AKP’yle mi anlaştık? Demek anlaştık da bunları başımıza getirdi, anlaşmasak kim bilir daha başımıza neler getireceklerdi.

Maraş bölgesinde el altından AKP-HDP anlaştı cümlesini dolaşıma koyanlar, artık bu topluma verebilecekleri hiçbir mesajları kalmamış olanlardır. Dün başka parti için çalışıyorlardı, bugün kendileri için oy istiyorlar. Hem AKP’yle hem MHP’yle iş ilişkisi kurup, aman ilişkilerimiz bozulmasın diye onlar hakkında tek bir olumsuz cümle kuramıyorlar. Koca koca iş adamlarının koca koca avukatların AKP İlçe başkanının karşısında dizleri titriyor! Kendi hallerine bakmadan utanmazca anlaştı diyorlar. Anlaştığımız için mi İç Güvenlik Yasası görüşmelerinde milletvekilimizin kafasını kırdılar! Anlaştığımız için mi kadın vekillerimiz taciz edildi!

Degerli es genel baskanimiz Demirtas`in sozleriyle vurgulamak isteriz ki bizler hicbir zaman kirli pazarliklar icinde olmadik, olmayacagiz. Tayyip Erdogan`i baskan yapmamak ve partisi AKP`yi iktidardan dusurmek bizim halklarimiza sozumuzdur!”

Grup Düş’ün halaylarıyla Newroz coşkusunu yaşayan halk, yağmurun artmasıyla dağıldı.

İlginizi çekebilir...

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları ...