Home , Manset Haberler , Elbistan`da Pir Sultan Abdal Derneği’nden aşure etkinliği

Elbistan`da Pir Sultan Abdal Derneği’nden aşure etkinliği

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Elbistan Şubesi tarafından düzenlenen Aşure Günü programına tüm Elbistan halkı davet edildi.

Alevi Raporu Yayınlandı : Ayrımcı uygulamalar sürüyor
Alevi Raporu Yayınlandı : Ayrımcı uygulamalar sürüyor

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Elbistan Şubesi Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklama, 9 Kasım 2014 Pazar günü saat 10.00’da Demircilik Cem Evinde düzenlenecek Aşure Günü etkinliğine tüm Elbistan halkı davet edildi.

Dernek yöneticileri, “Aşureyi bizler için daha da anlamlı kılan; imam Hüseyin’in bu gün şehit edilmesidir. Kerbela şehidi Hz. Hüseyin, on Muharremde şehit edilmiştir. Dolayısıyla Muharrem ayı ve bu ayda tutulan oruç ve sonrasında pişirilen aşure çorbası bizler için çok daha derin ve diğer toplumlardan farklı anlamlara sahiptir. İmam Hüseyin’in Kerbela çölünde şehit edilmesiyle Muharrem Orucu Aleviler için aynı zamanda bir Matem Orucu da olmuştur. Bununla beraber aşure çorbasının da Aleviler için anlam ve önemi diğer toplumlardan farklı olmuştur. Hz. Hüseyin, Kerbela’da şehit edilmeden önce Muharrem ayında tutulan oruçtan sonra pişirilen aşure çorbası, bir şenlik havasında yapılıp paylaşılıyordu. İmam Hüseyin’in şahadetinden sonraki tarihlerden itibaren ise, aşure çorbası şenlik havasından uzak bir şekilde başta Kerbela şehitleri ve 12 imamlar olmak üzere bu yolda canlarını veren bütün şehitlerin anılarına bağlılığın bir gereği olarak pişirilip dağıtıldı. Günümüzde de bu şekilde yerine getiriliyor. Muharrem ayında tuttuğumuz orucun, yüreğinde Ehlibeyt muhabbeti ve sevgisi olan, bir parça aşure lokmamızı paylaşmak için tüm halkımızı davet ediyoruz” dediler.

İlginizi çekebilir...

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları ...