Home , Manset Haberler , Elbistan’da Soma için eylem yapıldı

Elbistan’da Soma için eylem yapıldı

HDP Elbistan İlçe Örgütü, Soma’da adaletin sağlanması için bakanlar Faruk Çelik, Taner Yıldız ve işletme sahibi Alp Gürkan’ın yargılanmasını istedi.

Elbistan'da Soma için eylem yapıldıElbistan'da Soma için eylem yapıldı
Elbistan’da Soma için eylem yapıldı

HDP Elbistan İlçe Örgütü, Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirmesinin yıldönümü nedeniyle Demircilik garajında basın açıklaması yaptı. Çok sayıda yurttaşın katıldığı açıklamada konuşan HDP yöneticisi Seyhan Yaylagül, Soma’yı unutmadıklarını, yeni Soma’ların yaşanmaması için hesabının sorulması gerektiğini ifade etti. Katliamın birinci dereceden politik sorumlularından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in istifa etmesi, her iki bakan ile işletme sahibi Alp Gürkan’ın yargı önünde hesap vermesi gerektiğini söyleyen Yaylagül, “Soma’da adalet sağlanmalıdır” dedi.

Devamında ise şu görüşlere yer verildi:

“Bundan bir yıl önce sermayenin açgözlülüğüne 301 canımızı kurban verdik. Aradan geçen bunca zamana rağmen hiçbir şey yapılmadı. Sorumlular yargı önüne çıkarılmadı. Madenciler bir yılda daha da yoksullaştı. Soma’da adalet sağlanmadı. Soma’dan bugüne iş kazalarda bin 650 işçimiz can verdi. Türkiye’de her üç ayda bir yeni bir soma katliamı yaşanıyor. İş ve madenlerle ilgilenen siyasiler istifa etmelidir. Sorumlular mutlaka adalete teslim edilmelidir.

Madenlerde iş güvenliği önlemleri alınıncaya kadar üretime kapatılmalıdır. İşçi ücretleri de işveren tarafından ödenmelidir. Madenlerde özelleştirmelere ve rödovans uygulamalarına son verilmeli, madenler kar amacı gütmeksizin kamu eliyle işletilmelidir. HDP olarak Soma’da yaşamını yitiren işçi kardeşlerimizi bir kez daha anıyor ve yakınlarının acılarını paylaşıyoruz.”

Elbistan Haber

İlginizi çekebilir...

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları ...