Home , Manset Haberler , Fidan Doğan anısına düzenlenen festivale binler katıldı

Fidan Doğan anısına düzenlenen festivale binler katıldı

Maraş’ın Elbistan İlçesi’nde düzenlenen ve bu yıl Paris’te katledilen Kürt kadın devrimci Fidan Doğan’a atfedilen Sev-Der Halk Festivali’nin son gününde binlerce kişi Fidan Doğan için Kantarma Köyü’nde bir araya geldi.

Sev-Der tarafından Maraş’ın Elbistan ilçesinde dördüncüsü düzenlenen ve Fransa’nın başkenti Paris’te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçiden Fidan Doğan’a atfedilen Sev-Der Halk Festivali kapsamında binlerce kişi Fidan Doğan için Kantarma Köyü’nde bir araya geldi.
Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez’in posterlerinin açıldığı festival alanında aynı zamanda, “Elbistan’ın gülen kızı, Kürdistan’ın yıldızları sizleri saygıyla anıyoruz”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Erken büyüyor çocuklarımız, umudun çocuğu Berkin Elvan ölümsüzdür” pankartları asıldı. “Hepimiz Fidan Doğan’ız,” sloganlarının atıldığı festivale, Fidan Doğan’ın ailesi, Sakine Cansız’ın kardeşi Metin Cansız, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üyeleri, Sev-Der Vakfı, Demokratik Aleviler Federasyonu yönetim Kurulu üyeleri, Alevi Dedeleri ve çok sayıda kişi katıldı.

Festivalde konuşan Sev-Der’li aynı zamanda TV 10’un Genel Yayın Yönetmeni Şükrü Yıldız, Alevi yurttaşların MHP ve CHP’ye oy vermesini eleştirerek, “Katillerimize bizden oy çıkmamalı, onlar bizden oy yok” dedi. Ekmelledin İhsanoğlu’nun BBP’li Muhsin Yazıcıoğlu’nun mezarını ziyaret etmesini eleştiren Yıldız, “O şahıs Maraş katliamının sorumlularındandır. Onun mezarını ziyaret edip ‘o bizim kahramanımızdır’ diyorlar üstüne bir de bizden oy istiyorlar. Katillerimize ve katillerimizi destekleyenlere oy yok. Biz oyumuzu demokrasiden, barıştan yana kullanacağız” diye konuştu.

Ardından konuşan Sakine Cansız’ın kardeşi Metin Cansız, “Kürdistan” coğrafyasının büyük acılar yaşadığını söyledi. Cansız, “Bu coğrafyanın insanları Kürt oldukları için, alevi oldukları için, Sosyalist oldukları için katledildiler. Paris’te yine aynı nedenlerden dolayı 3 Can’ımızı toprağa verdik. Dilerim bu acımız son olur artık insanlarımız barış için, mutluluk ve neşe içerisinde bir araya gelirler” ifadelerini kullandı.

Fidan Doğan’ın babası Hasan Doğan ise Fidan Doğan’ın nezdinde tüm “Kürdistan” şehitlerinin nezdinde bugün Kürtlerin arasında beraberliğin olduğunu ifade etti. Doğan, “Şehitlerin sayesinde Kürdistan’da her şey yeniden inşa ediliyor onlar yaşayan ve yaşatılanların gerçek mimarlarıdır. Şehitlerimizin yolunda başarılı bir mücadele ile onları anabiliriz. Birliğimiz bozmayalım” dedi.

Konuşmaların ardından festival Alevi ve Kürt sanatçıların konserleriyle devam ederken Kantarma Köyü’nde dedeleri tarafından Fidan Doğan için yazılan deyişler söylendi.

Fidan Doğan anısına gerçekleşen semah gösterilerinin ardından Sev-Der Halk Festivali, finalini Ferhat Tunç konseri ile yaptı. Binlerce yurttaşın olduğu alanda Alevi yurttaşlara seslenen Ferhat Tunç, Rojava devrimini selamlarken Kobané’de ve Gazze’de yaşanan katliamları kınadı. Ardından festival Ferhat Tunç’un şarkılarıyla sona erdi.

İlginizi çekebilir...

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları ...