Home , Manset Haberler , Fidan Doğan Mole Button ‘da (Hançıplak) anıldı

Fidan Doğan Mole Button ‘da (Hançıplak) anıldı

Fidan Doğan Mole Button 'da (Hançıplak) anıldı
Fidan Doğan Mole Button ‘da (Hançıplak) anıldı

Paris’te katledilen 3 Kürt kadın devrimciden Fidan Doğan (Rojbin) için Hançıplak Molebutton köyünde yapılacak anma etkinliği için gelen araçlar Elbistan çıkışında bekletildi.

Hançıplak köyüne gitmek üzere Elbistan ‘dan yola çıkan onlarca araçlık konvoy, ilçe çıkışında askerler tarafından durduruldu.

Zırhlı araçlar eşliğinde kurulan arama noktasında durdurulan araçlar didik didik aranırken, araçta bulunanlar ise GBT kontrolünden geçirildi. Yapılan kontrollerin ardından kimi araçların geçişine izin verilirken diğer araçların geçişine ise gerekçe gösterilmeden izin verilmiyor.

Aysel Tuğluk ‘un aracıda durduruldu

DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk’un da içinde bulunduğu araç, aynı arama noktasında durduruldu. Yaklaşık yarım saat bekletilen Tuğluk’un geçişine izin verilirken halen yüze yakın araç arama noktasında bekletiliyor. Bekleyiş sırasında çekim yapmak isteyen gazeteciler de engellendi.

Paris’te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçiden KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan memleketi Elbistan‘ın Barış beldesi ne bağlı Hançıplak köyü mezarlığında anıldı. Polis ve askerin tüm engellemelerine rağmen kadınların yoğunlukta olduğu yüzlerce kişinin sloganlar eşliğinde yürüyerek mezarlığa varmasının ardından kitle demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşu esnasında Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posteri açılırken, Doğan’ın mezarı başında ağıt yakan kadınlar duygulu anlar yaşattı. Doğan’ın mezarı başında konuşan BDP Elbistan Belediye Eş Başkan adayı ve DÖKH aktivisti Ayşenur Vayizoğlu , Paris katliamında yaşamını yitiren 3 kadın şahsında demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenleri andıklarını ifade etti. Katliamın bu coğrafyada Kürt, Alevi ve kadın olmanın zorluğunu bir kez daha ortaya çıkardığını dile getiren Vayizoğlu, “Her üç kimliğe sahip olmak daha da zordur. Bizler bunun bilincindeyiz. Yüzyıllar boyunca bu kimliklere sahip insanlar nasıl mücadelede ederek sahip çıktıysa bundan sonra da bizler aynısını yapacağız. Bundan sonra biz daha güçlü bir şekilde varız” diye kaydetti.

DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk ise yaptığı konuşmada, 3 Kürt siyasetçiyi saygı ile andığını ifade ederek, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Paris katliamı ardından yaptığı değerlendirmeye dikkat çekti. Öcalan’ın “Paris katliamı ikinci bir Dersim katliamıdır” sözlerini hatırlatan Tuğluk, “Bu ikinci defa hem Dersim’in hem Kürt hem de Alevi kimliğine sıkılmış olan bir kurşundur” ifadesinde bulundu. Paris katliamında 3 kadına sıkılan kurşunun barış ve demokrasi sürecine sıkıldığını dile getiren Tuğluk, “Saldırının 2 temel amacı vardır. Bu Kürt hareketine bir saldırıdır. Diğeri ise 3 Kürt kadın şahsında bu kurşunlar Kürt kadın mücadelesine sıkılmıştır” dedi.

Fransa ve Türkiye hükümetlerini katliamın faillerini ortaya çıkarmaya çağıran Tuğluk, “Bu katliamın bir an önce failleri bulunmalı. Bu katliamın faillerini bulmayan Fransa bu katliamı yapanlarla ortak olmuş olur. Buradan Fransa’ya sesleniyoruz. Bir an önce katliamın faillerini bul. Türkiye’de bu katliamın faillerinin bulunması için elinde ne belge varsa bir an önce soruşturmaya dahil etsin” diye konuştu.

Paris katliamının hesabını Kürt kadınlarının soracağını dile getiren Tuğluk, “Bu hesabı sormaktan aciz değiliz. Bu halk bu katliamın hesabının elbet bir gün soracak. Özellikle Kürt kadınları bu katliamın hesabını sormayana kadar peşini bırakmayacaktır” dedi.

Elbistan Haberleri

Fotolar: TV10 Facebook Sayfası

Kaynak: ANF

 

İlginizi çekebilir...

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları ...