Home , HABER ARŞİVİ , Genel Haberler , Fidan Doganın Dosyasında ; Savcı gizliliğin kaldırılmasını istedi

Fidan Doganın Dosyasında ; Savcı gizliliğin kaldırılmasını istedi

Anne Doğan: Önce gülen gözleri gelecek içeriye…
Anne Doğan: Önce gülen gözleri gelecek içeriye…

Fransa’nın başkenti Paris’te Ocak 2013’te katledilen üç Kürt kadın devrimciye ilişkin soruşturmayı yürüten Jeanne Duyé, Fansız istihbarat servislerinden katil zanlısı Ömer Güney’e ilişkin dosya üzerindeki gizliliğin kaldırılmasını istedi.

Paris anti-terör şubesinden Jeanne Duyé, ailelerin talebine karşılık verdi. Aileler ve avukatları uzun süredir, Fransız istihbarat servislerinin Ömer Güney’e ilişkin bildiklerinin sorulmasını istiyordu.

Fransız basın ajansı AFP’ye göre bu talebe kulak veren sorgu yargıcı Duyé, bu son günlerde ilgili bakanlıklara, Ömer Güney’in kişisel dosyası üzerindeki gizliliğin kaldırılması talebinde bulunmaya karar verdi.

Aileler, Fransız istihbarat servislerinin soruşturmaya katkı yapmasını isterken, eğer Ömer Güney Türk servilerinin bir ajanı idiyse, Fransız istihbarat servislerinin bu kişiyi ilişkin bilgilere sahip olduğunu belirtiyordu.

Yargıç ayrıca, 9 Ocak 2013’te katledilen PKK kurucularından Sakine Cansız, KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan ve gençlik hareketi üyesi Leyla Şaylemez ile katliamın gerçekleştiği Kürdistan Enformasyon Merkezi’ne ilişkin dosyalar üzerindeki gizliliğin de kaldırılmasını isteyecek.

Aileler, 14 Ocak günü ortaya çıkan bir belgede imzası bulundan dört MİT’çi hakkında tutuklama talebinde bulunuyorlardı. Savcı şimdilik bu talebi reddetti. Ancak belgenin doğruluğuna ve imzacıların kimliğine ilişkin incelemelerde bulunmayı da dışlamadı.

MİT yetkililerinin imzasının bulunduğu belgede, “Lejyoner” kod adlı MİT ajanının verdiği bilgi notları paylaşılarak, önceden belirlenen girişimlerin gerçekleştirilmesi talep ediliyordu. Belgede, Sakine Cansız’ın ortadan kaldırılması için 6 bin euro ödeme yapıldığı kaydediliyordu. “GİZLİ” ibareli “arz notu” başlıklı, 18-11-2012 tarihli bu belge şube müdürü O. Yüret, Daire Başkanı; U. K. Ayık, Başkan yardımcısı S. Asal, Başkan H. Özcan’ın imzasını taşıyordu.

Şubat ayında Alman haftalık gazetesi Der Spiegel, bu dört kişinin Kürt sorunu üzerine çalışan MİT elemanlarını olduğunu belirtirken, Alman güvenlik servislerindeki kaynakların bu belgenin doğru olduğu sonucuna vardığını kaydetmişti.

Anne Doğan: Önce gülen gözleri gelecek içeriye…Anne Doğan: Önce gülen gözleri gelecek içeriye…
Anne Doğan: Önce gülen gözleri gelecek içeriye…

Ailelerin avukatı Antoine Comte AFP’ye yaptığı açıklamada, 14 Ocak’ta ortaya çıkan belge için “Fransa’nın bugüne kadar tedbir almayı reddettiği bir devlet davasında gerçek bir gedik açtı” dedi.

Avukat Comte, “Yargıcın çalışmaları Türkiye’deki gizli servislere götüren izlerin, emri verenleri tespit etmek amacıyla daha derin araştırmalara gerekçe sunmak için yeterince açık olduğunu gösterdi” dedi.

Avukat, “Böylece Fransız servisler de katil zanlısına ilişkin belgeler üzerine sorgulanacak ve bazı Türk ajanların kimlikleri incelenecek” diye ekledi.
AFP’ye göre bu soruşturmadaki diğer bir soru işaretinin 20 Ocak 2013’te Paris Emniyet Müdürlüğü’ne gelen bir mail olduğuna dikkat çekti. Bu mailde Ömer Güney, Türk istihbaratına çalıştığına ve son Türkiye ziyaretlerine ilişkin net detaylar yer aldığı belirtiliyor. Daha sonra oraya çıkan belgelerin bu maili doğruladığı ifade ediliyor. Mail, Tahran’daki bir İP adresinden gelmişti.

İlginizi çekebilir...

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları ...