Home , Manset Haberler , HDP`den Maraş’ta coşkulu açılışlar

HDP`den Maraş’ta coşkulu açılışlar

MARAŞ- Halkların Demokratik Partisi (HDP) , Eşgenel Başkanı Sebahat Tuncel ve ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ‘ın kaıtılımıyla Maraş’taki seçim bürolarının açılışlarını yaptı.

Maraş'ta coşkulu açılışlar
Maraş’ta coşkulu açılışlar

Maraş ‘ın Nurhak, Elbistan ve Pazarcık ilçelerinde yapılan açılışlara HDP Eşgenel Başkanı Sebahat Tuncel, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Eşgenel Başkan Yardımcısı Orhan Çelebi’nin yanı sıra Maraş Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları ve Nurhak, Elbistan ve Pazarcık Belediye Eşbaşkan adayları katıldı.

Seçim bürolarının açılışlarında HDP heyetini büyük bir coşkuyla karşılayan binlerce kişi, “HDP umuttur umut dimdik ayakta”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Yaşasın Gezi direnişimiz” sloganlarını attı.

Nurhak Belediye Eşbaşkan Adayı Ali Orak, yaptığı konuşmada halkı selamladı. Projelerini seçim çalışmaları sırasında yapacağı ev ziyaretlerinde anlatacağını kaydeti.

Maraş Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Salih Baykal ise “Biz kimsenin oylarını bölmüyoruz, bizim olan oyları geri alacağız. Maraş katliamının Roboskî katliamının hesabını soracağız” dedi.

YÜKSEKDAĞ: NURHAK GELECEĞİNE SAHİP ÇIKACAK

ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, “Başlattığınız çalışma Nurhak’ın geleceğini belirleyecek. Nurhak, bütün devrimciler, bütün sosyalistler, yüreği adaletten yana çarpan herkes için yükselen güneşi ve devrimcilerin mücadelesine ev sahipliği yapan onurlu bir halkı hatırlar” dedi.

“Nurhak için bildiğimiz budur ve bu onurlu halk kendi geleceğine kendi yazgısına, kendi öz evlatlarına sahip çıkacak” diyen Yüksekdağ, “Hep birlikte yöneteceği bir kenti yeniden kurma mücadelesine girecek. Tarihimizi ve kaderimizi Nurhak’ın devrimci tarihine bağlı kalarak yeniden yazacağımız günlere ve eşiğe geldik. Hep birlikte bu işi kuşanalım, adaylarımızı yalız bırakmayalım. Bu kenti birlikte yönetelim” diye konuştu.

‘YENİNİN AYAĞA KALKIŞI DÜZEN PARTİLERİNİN SONU OLACAK’

Gittikleri her yerde HDP’nin umut olduğunu gördüklerini belirten Yüksekdağ, şunları söyledi: “Malatya’dan Maraş’a, Elbistan’a kadar yaptığımız yolculuğumuzda yeninin, umudun ayağa kalkışını düzen partileri iyi görsün. Bu ayağa kalkış onların sonunu hazırlayacak. Düzen partileri başta da iktidar partisi olmak üzere yolunu tamamlamış ve halkın büyüyen isyanından korkuyor. Halkın demokratik isyanı ve demokratik direnişi, yeni mevziler kazanarak, yeni değişim coğrafyaları yaratarak ilerliyor. Bakın Rojava’da halkımız yeni bir ülke, yeni bir paylaşım, yeni bir düzen kurdu. Kürdistan’da halkımız barış iradesini gösterdi ve bugün barış içerisinde seçim çalışması sürdürülüyorsa bu konuda onların değerlerinin attığı adım ve onların bu sorumluluğa gösterdiği bağımlılığın çok büyük etkisi vardır. Ve bugün sadece doğudan değil batıdan da yükselen bir isyan bütün ezilen halkları birleştiren bir güçle kendisini ortaya koydu. Gezi isyanı ve Haziran ayaklanması halkımızın birleşik devrimci demokratik yürüyüşü gittikçe güçleniyor, yeni yollarla ve yeni yolculuklarla buluşuyor.”

TUNCEL: GELİN TÜRKİYE’Yİ BİRLİKTE GÜZELLEŞTİRELİM

Halkın kendi emeğiyle yaşadığı yeri güzelleştireceğini vurgulayan HDP Eşgenel Başkanı Sehabat Tuncel ise şunları söyledi: “Biz bugün sizlerden oy istemek için gelmedik, biz size gelin Türkiye’yi birlikte değiştirelim diyoruz. Gelin buranın yerel demokrasisini birlikte değiştirelim, gelin nasıl belediye yönetilirmiş Ankara’ya gösterelim. Halkların Demokratik Partisi olarak çok iddialı bir durumdayız. Sloganımız, ‘bu daha başlangıç’ çünkü biz daha başlangıçtayız. Bugün bu ülkeyi yöneten AKP, CHP, MHP bu sistemin sonuna geldi. Tek dil, tek dini tek inanç diyen, bizi birbirimize düşman eden, Türk- Kürt çatışması yaratanlar, Alevi- Sünni çatışması yaratanlar, yıllardır Ermenilere, Rumlara yönelik katliamları meşru gösterenlere karşı biz yeniden bir sistem kuruyoruz. Bu ülkeyi yönetenlere diyoruz ki, artık eskisi gibi yönetemeyeceksiniz, çünkü insanlar isyanda, halk sokakta. Ankara’da oturarak bizi yönetmenize izin vermeyeceğiz. Çünkü biz varız. Demokrasiyi biz geliştireceğiz artık bu düzenin ne kadar bozuk olduğunu görüyoruz.”

‘ÇÜRÜMÜŞ DÜZENE ALTERNATİF HDP’DİR’

17 Aralık’ta yapılan operasyonun sadece bir yolsuzluk operasyonu olmadığını belirten Tuncel, “17 Aralık Türkiye’de sistemin ne kadar çürük olduğunu gösteren bir operasyondur. Bakın yoksulun, emekçinin hakkını nasıl çalıp çırpmışlar, ayakkabı kutularında saklamışlar. Ama insanlarımız bir parça ekmek bulamıyor, ya da daha dün Van’da babası çocuğunu doktora götüremiyor, ölüsünü sırtında taşıyor” dedi.

Düzenin çürümüş olduğuna vurgu yapan Tuncel, “Peki bu çürümüşlüğe alternatif olacak olan kim? CHP mi? CHP bu düzene alternatif olamaz çünkü CHP bu düzeni devam ettirmek istiyor. Biz diyoruz ki bozuk düzende sağlam çark olmaz. Artık bu düzeni yerle bir etmek gerekir. Yeni bir düzen kurmak gerekir” şeklinde konuştu.

Tuncel’in konuşmasının ardından seçim bürosunun açılışı yapıldı.

Diğer açılışlar ise Elbistan ve Pazarcık’ta yapıldı

Elbistan bürosunun açılışında konuşan Tuncel, Elbistan’ın kendileri için önemli bir yer olduğuna vurguladı ve ekledi: “Elbistanlı iki çok değerli yoldaşımızı kaybettik. Bunların biri Kürt özgürlük mücadelesinin yetiştirdiği devrimcilerden biri olan Fidan Doğan. Fidan Doğan yoldaşımız Sakine Cansız, Leyla Şaylemez yoldaşlarımızla birlikte Avrupa’da faşist bir komplo sonucu katledildi. Bu üç devrimci kadını hiç unutmayacağız. İkincisi ise Gezi direnişinde trafik kazası sonucu kaybettiğimiz Mehmet Ayvalıtaş yoldaşımız.” dedi.
Açılışın ardından seçim bürosunun önüne Fidan Doğan’ın anısına fidan dikildi.

Kaynak : ETHA

İlginizi çekebilir...

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları ...