Home , Manset Haberler , HDP`ye Nurhak Değirmenkaya’da yoğun ilgi

HDP`ye Nurhak Değirmenkaya’da yoğun ilgi

Seçim çalışması kapsamında Değirmenkaya Mahallesi’nde halkla buluşan HDP Nurhak Eşbaşkan Adayı Ali Orak‘a halkın ilgisi yüksek oldu. Orak, HDP için “Kürt partisi” diyenlere yanıt verdi: Biz ezilenlerin yani Alevilerin, Kürtlerin, ezilen ve hor görülen Sünnilerin, Ezidilerin, Lazların partisiyiz ve onları temsil etmek için siyaset yapıyoruz.

HDP`ye Nurhak  Değirmenkaya'da yoğun ilgi
HDP`ye Nurhak Değirmenkaya’da yoğun ilgi

HDP, Nurhak’ın Barış Beldesi Değirmenkaya Mahallesi’nde halk toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıya HDP Nurhak Eşbaşkan Adayı Ali Orak ve belediye meclisi üyeleri ile Demokratik Alevi Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Doğan Erdoğan, BDP Elbistan İlçe Başkanı Ali Kısa , HDP Elbistan Eş Başkanları Ali Ekber Kaba ve Meryem Yıldız katıldı.

Konuşma yapan HDP Nurhak Eşbaşkan Adayı Ali Orak, 17 Aralık yolsuzluk operasyonuna dikkat çekti, “Bu sürece müdahale etmek zorundayız” dedi. Bölgenin geçmiş devrimci, demokratik değerlerine uygun politika yapılması ve bu değerlerin yolunda yürünmesi gerektiğine dikkat çeken Orak, “Devrimci değerlerimize sahip çıkarak, onların izinden ve onların yolundan bir değişim yapmalıyız” dedi.

Orak, HDP için “Kürt partisi” eleştirilerine “Biz ezilenlerin yani Alevilerin, Kürtlerin, ezilen ve hor görülen Sünnilerin, Ezidilerin, Lazların partisiyiz ve onları temsil etmek için siyaset yapıyoruz” yanıtını verdi.

Devletin yıllardır Alevi halkını tanımadığına dikkat çekerek, “Bunlar bizi yıllardan beri tanımadı, yok saydı” diyen Orak, “Anayasal olarak Alevi halkını tanımak zorundalar, tekçi anlayışların karşısında hep birlikte duracağız” dedi.

‘BÜTÜN RENKLERİMİZLE YÖNETECEĞİZ’

Belediyecilik anlayışına ve bölgenin etnik yapısına işaret ederek demokratik belediyecilik anlayışına vurgu yapan Orak, “Bizler belediyeleri tek başımıza yönetmeyeceğiz, hep birlikte, el ele verip bütün renklerimizle kendi belediyelerimizi yöneteceğiz” diye konuştu.

CHP’nin Ankara’da Mansur Yavaş’ı aday göstererek seçimlerde MHP ile, İstanbul’da Mustafa Sarıgül’ü aday göstererek cemaatle el ele verdiğini vurgulayan Orak, “Alevi halkını ancak seçimden seçime hatırlayanlar bugün Alevi katillerini, yıllardır Alevi halkına zulmedenleri ve Deniz’lere ‘katil’ diyen zihniyet sahiplerini aday göstererek kendi zihniyetlerini ortaya koyuyor” dedi.

Alevilere yıllardır “Çantada keklik” gözüyle bakanların Alevileri temsil etmediğini vurgulayan Orak, “Aleviler kendi talepleri çerçevesinde eşit yurttaşlık temelinde temsil edilmeli ve hakları anayasal güvence altına alınmalıdır” dedi.

Bölgede yapılan ve yapılması planlanan HES projelerine, çevre ve doğa sorunlarına değinen Orak şöyle konuştu: “Derelerimizi, sularımızı 50 yıllığına satarak rant elde etmek bunların asıl derdi. Hakkımız olanı isteyeceğiz. Ölümü gösterip sıtmaya razı edilmeye çalışılıyoruz. Kirli pazarlıkları hep beraber bozacağız, ne ölüme ne de sıtmaya razı olacağız, başka çaremiz de alternatifimiz de yok, kazanacağız.”

BDP Elbistan İlçe Başkanı Ali Kısa da konuşmasında dayatılan asimilasyon politikalarına dikkat çekerek, “Varlığımızı başkalarının varlığına armağan etmeyeceğiz. HDP’nin istediği ve mücadele ettiği eşitlik hakkımızı alana kadar mücadele edeceğiz” dedi.

Demokratik Alevi Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Doğan Erdoğan, Haziran Ayaklanması’nda öldürülen gençlerin tamamının Alevi olduğunu hatırlattı, “Bizi tarih boyu yok sayan bu zihniyetin karşısında örgütlü duruş tek yoldur. Bu zihniyet ancak bu örgütlü duruşla yıkılır” dedi.

‘CHP HİÇBİR ZAMAN ALEVİLERİ TEMSİL ETMEDİ’

CHP’nin hiçbir zaman Alevi halkını temsil etmediğini belirten Erdoğan, “CHP’nin kokuşmuş zihniyetinin arka bahçesinde Aleviler kullanılmaya çalışılıyor” dedi. Erdoğan “Artık ezenlere ‘Siz büyüksünüz yaparsınız’ demeyeceğiz. Onların karşısında Hasanlar, Hüseyinler gibi durup onlara diz çöktüreceğiz” diye konuştu. Alevi kültürünün CHP gibi partilerle ortadan kaldırılmak istendiğini ve Alevi halkına asimilasyon, baskı ve inkarın dayatıldığını belirten Erdoğan, “Hüseyinlerin, Hasanların, Denizlerin bayrağını taşımalıyız, taşıyacağız” dedi.

Halkın ilgisinin yoğun olduğu toplantıda soruları yanıtlayan HDP Nurhak Eşbaşkan Adayı Ali Orak, “Yöneten de iktidar da biz olacağız. Biz bu anlayışa doğrudan demokrasi diyoruz. Halk talep ediyorsa biz yapmakla mükellefiz” dedi.

Konuşmaların ardından sonlanan toplantıda halk HDP’ye başarılar diledi.

Kaynak : ETHA

Nurhak Elbistan Haber

İlginizi çekebilir...

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları ...