Home , Manset Haberler , Heseke Newrozundaki katliam Elbistan`da protesto edildi

Heseke Newrozundaki katliam Elbistan`da protesto edildi

ELBİSTAN – Halklarin Demokratik Partisi (HDP) Elbistan ilçe örgütü, Rojava’nın Heseke kentinde Newroz kutlamalarına intahar saldırısı düzenleyen DAİŞ çetelerinin çoğu çocuk ve kadınları katletmesinin ardından bugün Elbistan Demircilik garajında Basın acıklamasıyla katliamı kınadı.

Heseke Newrozundaki katliam Elbistan`da protesto edildi 2
Heseke Newrozundaki katliam Elbistan`da protesto edildi

HDP ilçe eşbaşkanı Kifayet Ceylan’ın okuduğu basın metninde şu değerlendirmelerde bulunuldu:

“Nevroz; Halkların kültüründe birliğin, barışın, mutluluğun ve sömürenlere karşı çıkışın sembolüdür. Günümüzde insanlık değerleri adına başta Kobane’de olmak üzere gericiliğe karşı görkemli bir direnişin sergilendiği Ortadoğu coğrafyası, büyük direnişlerin mekânı olduğu gibi, büyük bayramların da mekânı olmuştur. Özünü direnişten alan Nevroz bu bayramların başında gelmektedir. Tarihteki yeri itibariyle zulme, baskıya ve zorbalığa karşı başkaldırının, isyan ateşinin yakıldığı gün olan Nevroz, halklar arasındaki barış ve kardeşlik duygularının gelişmesi ve güçlendirilmesi için bir fırsat olarak değerlendirilebilecek iken, maalesef yine coğrafyamızda bir bayram günü insanları katledilerek halklar arasındaki düşmanlıklar artırılmaya çalışılıyor. Kürtler, halkları ve inançları birbirine düşman etmeye çalışan katil sürülerin oyununa gelmeyecektir. İnadına her yerde yaşasın halkların kardeşliği, yaşasın inançların eşitliği sloganını haykırmaya devam edecektir. Biz Nevroz’a ve halkların birlikte yaşama iradesine bu şekilde bakarken maalesef iki gün önce DAİŞ çeteleri, Cizire Kantonu’nun Heseke kentindeki Nevroz kutlamalarına yönelik iki intihar saldırısıyla sivilleri hedef aldı. Çoğu kadın ve çocuk 56 cana mal olan, Rojava halklarına ve Ortadoğu halklarının Nevroz Bayramı’na yönelik bu barbar ve insanlık düşmanı saldırıyı lanetliyoruz. Bu saldırının tek sorumlusunun DAİŞ olmadığını da çok iyi biliyoruz, bu saldırının sorumlusu aynı zamanda DAİŞ’e tırlarla silah gönderen ve hiçbir desteği esirgemeyen AKP Hükümetidir. Savaş alanlarında Kürdleri yenemeyen ve her cephede gerileyen DAİŞ çeteleri açıkça sivil halkımızı hedef almıştır. Bu son saldırı DAİŞ çetelerinin vahşette ve barbarlıkta sınır tanımayacaklarını tüm Dünya’ya bir daha göstermekle beraber çetelerin içine girdiği çıkmazın ve acziyetinde açık bir ifadesidir. Halklarımız 2015 yılında Rojava ve Kobani direnişleri ile Newroz’un binlerce yıldır harlanan mücadele ruhundan aldıkları güçle günümüz Dehakların saraylarını ve saltanatlarını yıkacak, Onun için diyoruz ki çok fazla geç olmadan barıştan, kardeşlikten ve özgürlükten yana olan tüm kesimlere Rojava ve Haseke’ ye sahip çıkmaya çağırıyoruz”
Partililer açıklamanın ardından Newroz kutlamaları için Nurhak’a hareket etti.

İlginizi çekebilir...

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları ...