Home , HABER ARŞİVİ , Yerel Haberler , Kantarma – Sinemilli Pirlerinden Mehmet Yüksel Hakka Yürüdü

Kantarma – Sinemilli Pirlerinden Mehmet Yüksel Hakka Yürüdü

Kantarma - Sinemilli Pirlerinden Mehmet Yüksel Hakka Yürüdü
Kantarma – Sinemilli Pirlerinden Mehmet Yüksel Hakka Yürüdü

Sinemilli Pirlerinden Mehmet Yüksel Hakka Yürüdü   1920 doğumlu Mehmet Yüksel bugün öğle sularında yaşadığı köyü Kantarma da Hakk’a yürümüştür…
Yaklaşık 60 yıldır Pîrlik yapan hakikat yolcusu Pîr Mehmet Yüksel, “Hakkı Bağışla, Derdi Verdin” ve “Cemal Hakka” isimli deyişlerin kaynak kişisi.

Pir Mehmet Yüksel, Maraş, Kayseri, Antep, Sivas, Malatya ve Adıyaman’a yayılan Sînemîlli ve Atma Kürt aşiretleri içinde büyük saygı gören; bilgisi, birikimi ve Alevi erkanına hakimiyetiyle oldukça etkili bir Alevi piriydi.

Pir Mehmet Yüksel‘in vefatı (hakka yürümesi) vesilesiyle Alevi örgütleri başsağlığı mesajları yayınladı.
Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Genel Başkanı Kemal Bülbül, yayınladığı mesajda, “Yüzünün izzetini, dilinin lezzetini bizden esirgemeyen ilim, irfan deryası, ariflerin gülistanında aşkın hakikatiyle şakıyan, hak ve hakikat ehli, insanı kamil Pir Mehmet Yüksel , Hakkın dergahına vasıl oldu” dedi.[pullquote] Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) Eşbaşkanı Ali Köylüce de yayınladığı mesajda, “Pirimiz, devri daim eyleyerek Yol’u bize emanet etmiştir” diyerek, Sînemîlli Ocağı pir ve talipleri ile yakın ailesine sabır diledi.[/pullquote] Alevilik konusunda araştırmalarıyla tanınan akademisyen Ayfer Karakaya da, tanıştığında oldukça etkinlendiğini belirttiği Pîr Mehmet Yüksel‘in vefatına ilişkin facebook sayfasına, “Bilgeydi, şefkatli ve saygılıydı, sohbeti hoştu, ağır ağır Farsça, Türkçe, Kürtçe beyitler söylerdi, inancı samimiydi, ‘ayet’ deyince sadece Kuran’daki ayeti anlayan medyatik dedelerden değildi. Gelenekten yetişmişti, Aleviliğin inceliklerine vakıftı, bilgiliydi” diye yazdı.

Pîr Mehmet Yüksel ’in cenazesi kendi köyü Kantarma da 20 Eylül 2013 Cuma günü toprağa verilecektir.

Bir röportajda “Siz Kimsiniz?” sorusunu şöyle cevaplamıştı…

-Siz kimsiniz? Soy olarak kendinizi tanıtır mısınız?
Soy olarak Sinemilliyim. Bir rivayete göre dört, bir rivayete göre beşka
rdeşten geliyoruz. Kalender,Nadar, Haydar, Şemsık ve Aziz. Biz Elbistan Sinemillilerinin Kalandar‟dan gelme olduğumuz söylenir.
Aziz‟den Pazarcık‟taki bir kısım, Şems‟ten yine bizim Elbistan‟daki Semiskanlılar, Haydar‟dan yine Pazarcık ile Malatya‟nın Arguvan tarafında olanlar, Nadar‟dan ise bugün Erzincan‟da yaşayan Sinemillilerin geldiği söylenir.
Sohbete katılarak parantez açan Hasan Söysüren; Dede kendisi Pazarcık tarafında yaşayan Sinemiller den olup Haydar‟ın çocuklarındandır. Kendisi de aynı zamanda dede çocuğu ve ocak zadedır, dedi.Mehmet dede “Öyle mi?” diyerekkendisini soy ve aile olarak tanıtmayı sürdürdü.
Elbistan da ki tayfaya Dedegiller derler. Bizim Hasangiller, İbo Dede, Şeyho Dede ve Mamo Dedegiller olarak bilinirler. Sinemillinin kendisinin ilk gelip yerleştiği köy, Horasan‟ın Piran köyüdür. Burada kalanların bir kısmı Sünnileşmiş. Orada dergâh vardır. Oradan kalktıktan sonrada buralara dağılmışlar.

 

İlginizi çekebilir...

Elbistan Demircilik'te bulunan Kaypakkaya çeşmesi yıkıldı

Elbistan Demircilik’te bulunan Kaypakkaya çeşmesi yıkıldı

Elbistan’ın Demircilik kasabasında bulunan ve 1976 yılında Devrimci Halkın Birliği-DHB’li gençler tarafından yaptırılan ve köylülerin ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir