Home , Manset Haberler , ‘’Kardan Kadın’’ soruşturması Nurhak’ta protesto edildi!

‘’Kardan Kadın’’ soruşturması Nurhak’ta protesto edildi!

Maraş’ın Nurhak ilçesinde Beden öğretmeni Çilem Sakine Coşkun hakkında öğrencilerin yaptığı ‘kardan kadın‘ heykeliyle fotoğraf çektirdiği için soruşturma başlatılmıştı, aynı zamanda Eğitim-Sen’nin Maraş Nurhak ilçe yöneticiliği görevini de yürüten Coşkun hakkında açılan soruşturmanın gerekçesi olarak ‘toplum değerleriyle örtüşmeyen bir karede görüntülenmesi gösterildi.

‘'Kardan Kadın’’ soruşturması Nurhak’ta protesto edildi!
‘’Kardan Kadın’’ soruşturması Nurhak’ta protesto edildi!

Bugün Nurhak Eğitim-Sen önünde bir araya gelen Eğitim-Sen’li öğretmenler, siyasi parti üyeleri, alevi kurum temsilcileri Meslek Yüksek Okulu önüne kadar yürüyüş ve ardından basın açıklaması gerçekleştirdi. Protesto için ‘Kardan Kadın’ yapan öğretmenler ‘’ Kadın yaşam özgürlük, Yaşasın örgütlü mücadelemiz,Yaşasın Kadın Dayanışması, Çilem Sakine Öğretmen Yalnız Değildir!’’ sloganlarının atıldığı basın açıklamasını Eğitim-Sen Nurhak temsilcisi Hülya Yalçın Orak okudu.

”Erkekliğin de yağışı oluyormuş; gördük. AKP hükümeti her şeyi dizayn etmeye çalışırken son olarak doğa olaylarına da ayar vermeye kalkmıştır. Her gün yeni bir şaşkınlık içerisinde tanık olduğumuz son derece absürd olaylara bir yenisi de Nurhak`ta bir kadın öğretmene ‘kardan adam` yapmadığı için açılan soruşturma ile gerçekleşmiştir. Yıl 2015, kar yağışının cinsiyetinin erkek olduğunu düşünen bir zihniyetle yönetiliyoruz. Okullarımızda valiler ölümümüze neden olacak kadar onurumuzu çiğnemeye çalışırken kadın öğretmenlere toplumsal cinsiyet rollerine uymadıkları için soruşturma açılıyor. Bu korkunç saldırı, baskı ve sindirme politikası içerisinde onurlu yaşam mücadelesi veren tüm eğitim ve bilim emekçileri bugün birlikte mücadele etmenin yollarını bulmak zorundadır.

Dün kıyafetlerinden dolayı sınıf içerisinde öğretmenleri aşağılamayı kendisine görev bilen valinin

‘'Kardan Kadın’’ soruşturması Nurhak’ta protesto edildi
‘’Kardan Kadın’’ soruşturması Nurhak’ta protesto edildi

yarattığı strese dayanamayan Eğitim Sen üyesi Halil Serkan Öz öğretmenimizin cenazesini kaldırırken Maraş`ın Nurhak ilçesinde yine sendikamız üyesi Çilem Sakine Coşkun öğretmenimiz hakkında ‘kardan kadın` soruşturması başlatılmıştır. Erkek egemen, baskıcı ve otoriter yapının okullarımızı, öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi zapturapt altına alma girişimlerinin son örnekleri olan bu olaylar birbirinden bağımsız değildir. AKP hükümeti ve onun taşeronu MEB her yerde ırkçı, cinsiyetçi ve itaatkâr eğitim sistemi ile bizleri şekillendirmek istemekte, arka bahçesi olarak gördüğü eğitim alanında ayrımcılıklarına her gün bir yenisini eklemektedir.

Eğitim Sen olarak Çilem Sakine öğretmenin; toplumsal cinsiyet algısını değiştirmek amacıyla yaptığı ‘kardan kadın`ı ahlaksızlık gerekçesi olarak görenlere soruyoruz:

· Bir öğretmeni öğrencilerinin ve meslektaşlarının önünde aşağılamak ahlaksızlık değil mi?

· Eğitim sistemini erkek egemen dogmalarla doldurmak, kadınların bilincini, mücadelesini hatta varlıklarını tehdit olarak görmek ahlaksızlık değil mi?

· Kadın öğretmenlere yönelik taciz ve şiddet olaylarına sessiz kalıp sanıkları korumak ahlaksızlık değil mi?

· Kadınlara tek seçenek olarak ‘en az üç çocuk doğur, evinde otur` demek ahlaksızlık değil mi?

Bizler okul bahçesinde yaptıkları ‘kardan kadın` heykelinin önünde öğrencileri ile birlikte fotoğraf çektirdiği için toplum değerlerine aykırı hareket etmekle suçlanan Çilem Sakine öğretmenin arkasında olduğumuzu herkese ilan etmek istiyoruz. Eğer ‘kardan kadın` yapmak ahlaksızlıksa biz bu ahlaksızlığı yapmaya devam edeceğiz. Ne doğa olayları ne de bizlerin öğrencilerimizle birlikte yaptığı kardan heykeller sizin sapık zihniyetinizin bir parçasıdır. Korunmak istenen erkek egemenliğidir. Bizler yaşamını erkek tahakküme karşı mücadele etmekle onurlandıran Eğitim Sen`li kadınlar olarak varlığımızla her yerde sizi tehdit etmeye devam edeceğiz. Bir an önce bu absürd soruşturma geri çekilmeli, Çilem Sakine öğretmenden özür dilenmelidir. Yoksa kardan, yağmurdan değil; sizler gibi etten kemikten olan biz kadınlar; erkek dünyanızı başınıza yıkarız.”

İlginizi çekebilir...

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları ...