Home , HABER ARŞİVİ , Genel Haberler , Londra Cemevi Cami-Cemevi Projesine Karşı Çıktı

Londra Cemevi Cami-Cemevi Projesine Karşı Çıktı

Londra Cemevi Cami-Cemevi Projesine Karşı Çıktı
Londra Cemevi Cami-Cemevi Projesine Karşı Çıktı

Herkes kapısının önünü süpürsün diyen demokratik güçler Londrada alanlara çıkacaklarını dosta düşmana bildirdiler.
14 Eyl. 13 saat 12:00’da Tc Londra Elciliğinin önünde İngitere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi bir basın metniyle sesini Dünyadaki diğer Alevilerin sesine kattı.
Elciliğin önüne gelen kitle ve İngilterede faaliyet gösteren kurumlar şu an Türkiyede yaşanan süreçle ilgili sıloganlarla Alevi kitlesinin yanında oldugunu haykırdılar.
Basın açıklamasını okuyan Cemevi temsilcisi
‘’Pensilvandeyalı Hoca Efendi ve İzzettin Doğan Hoca Efendi ortaklığında yapılan ‘’Cami Cemevi iç içe’’ projesi ‘’Barış projesi’’ değildir. Her iki inanç açısından da bir meşruiyeti ve hakkaniyeti yoktur. Arsasından,imar projesine ,temelinden harcına kadar yöntemi korsan zihniyeti gayrş meşrudur.
Bu bir asimilas asimilasyon projesidir.aleviliği ‘’ılımlı siyasal islam’’ içinde eritmeyi amaçlamaktadır.İki Hoca Efendinin ‘’Mukaddes maksadı’’ Alevi Toplumunu demokratik hak taleplerinden uzaklaştırmak, hak ve özgürlükler mücadelesinde toplumsal mualefetten koparmak ve ‘’Ehlileştirme’’ çalışmasıdır.Mevcut anlayış tarafından bilinçli ve kasıtlı olarak ‘’Aleviler,Sünnilerle barıştırma’’kavramı kullanılmaktadır.Biz Alevilerin Sünni toplumu ile çözümlenmiyecek kavgayı gerektirecek bir sorunumuz yoktur.Aleviler,Sünnilerden değil ,devletten hak istiyorlar.Alevileri ötekileştiren,meşru demokratik haklarımızı gasp eden,Aleviliği yasaklıyan Sünni toplumu değil ırkçı , gerici,asimilasyoncu devlet anlayışıdır.
Biz Aleviler laik Demokratik Türkiye ve Eşit Yurttaşlık istiyoruz. ‘’ Bu Basın açıklaması yapıldıktan sonra Cemevi ve dostları ‘’BU DAHA SON DEĞİL BAŞLANGIÇ’’ sloganı ile basın açıklamasını sonlandırdılar.
Hüseyin Kılınc 14 Eylül 2013 Cumartesi saat 17;00 Londra

İlginizi çekebilir...

huseyin-ogretmen-in-gocu-02

HÜSEYİN ÖĞRETMEN’İN GÖÇÜ

Yaşamını çocukları okutmakla ve boş zamanlarında keklik avcılığıyla geçiren Hüseyin öğretmen ‘de aramızdan ayrılarak sonsuzluğa ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir