Home , HABER ARŞİVİ , Genel Haberler , “Maltepe Kaymakamı AİHM kararlarına meydan okuyor”

“Maltepe Kaymakamı AİHM kararlarına meydan okuyor”

"Maltepe Kaymakamı AİHM kararlarına meydan okuyor" 1
“Maltepe Kaymakamı AİHM kararlarına meydan okuyor” 1

“Maltepe Kaymakamı AİHM kararlarına meydan okuyor”

Alevi dernekleri, cemevlerini ibadethane olarak kabul eden Maltepe Belediye Meclisi kararının iptali için yargıya giden ilçe kaymakamı Necip Çakmak’ı protesto etti. Kaymakamlık önüne siyah çelenk bırakan dernekler Kaymakam Çakmak’ı istifaya davet etti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2 Aralık 2014’te verdiği kararında cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmemesini inanç özgürlüğü ihlali saymış ve Türkiye’yi mahkum etmişti. Bu kararın ardından CHP’li ve HDP’li belediyeler, AİHM kararları ile Belediye Kanunu’nun ilgili maddelerini referans alarak cemevlerinin bakım, onarım, elektrik ve su giderlerinin diğer ibadethanelerde olduğu gibi belediyelerce karşılanmasının önünü açmıştı.

Bu ilçelerden biri olan Maltepe’de, Kaymakam Necip Çakmak Maltepe Belediyesi kararının iptali için dava açtı.

Davayı protesto eden Alevi Dernekleri, Kaymakamlık önüne siyah çelenk bırakarak basın açıklaması yaptı.

‘Kaymakam Maltepe’de kaos yaratıyor’

Grup adına açıklamayı okuyan Alevi Vakıflar Federasyonu Başkanı Remzi Akbulut, şunları söyledi: “Kaymakam’ın dava dilekçesinde, kararın laiklik ilkesine aykırı olduğunu, toplumun huzurunu bozan karar olduğunu söylemesi, Alevi toplumunu son derece üzmüştür. Uluslararası mahkeme kararını tanımayan kaymakam, özellikle Alevi toplumunun yoğun yaşadığı Maltepe bölgesinde kaos yaratmakta ve uluslararası platformda Türkiye’yi zora sokmaktadır. Bu tutum, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarına meydan okumaktır. Eğer bunun arkasında mevcut hükümet var ise üye bulunduğu Avrupa Konseyi’nden vazgeçmesi gerekir. Bu işin uluslararası arenadaki muhatabı, Hükümet, Başbakan ve Cumhurbaşkanı’dır.”

Açıklamanın ardından, grup tarafından çeşitli sloganlar atıldı ve Maltepe Kaymakamı istifaya davet edildi.

"Maltepe Kaymakamı AİHM kararlarına meydan okuyor" 1
“Maltepe Kaymakamı AİHM kararlarına meydan okuyor” 1

İlginizi çekebilir...

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları ...