Home , Manset Haberler , Maraş Girişimi: Terolar’daki direnişe destek olalım

Maraş Girişimi: Terolar’daki direnişe destek olalım

Maraş Girişimi, devlet güçlerinin Alevilerin Terolar’daki direnişine saldırmasına ilişkin açıklama yaptı.

Maraş Girişimi: Terolar'daki direnişe destek olalım
Maraş Girişimi: Terolar’daki direnişe destek olalım

“Maraş’ın Aşağı Terolar olarak bilinen Sivricehöyük Mahallesi sınırları içerisinde, 27 bin mültecinin barındırılmasına yönelik yapılan AFAD mülteci kampına yönelik itiraz direnişleri devam ediyor.  Bölge insanının izni dışında yapılan kamp, itirazlara rağmen oldu bittiye getirilerek bölgedeki demografik yapının değiştirilmesi planları hızlandırılıyor” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Maraş Girişimi: Terolar'daki direnişe destek olalım
Maraş Girişimi: Terolar’daki direnişe destek olalım

“Son olarak HDK bileşenleri, çok sayıda Alevi kurumlarının Maraş Terrolar köyünde 7-8 Mayıs günleri arasında yapmak istedikleri nöbet eylemine devlet güçleri tarafından müdahale gerçekleştirilmiştir. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentlerden yola çıkan otobüslerin Maraş’a hareket etmeleri engellenirken, aralarında sanatçı Pınar Aydınlar’ın da bulunduğu birçok kişi alana yakın bölgelerde gözaltına alınmıştır. Öte yandan jandarmalar köye girerek alana müdahale etmiştir. Alanda kadınların direnişine müdahale edilerek kadınlar gözaltına alınmıştır.  Miting konuşmalarının yapılacağı platform ise talimatla  kaldırılmıştır. Görünen o ki, Maraş’ın dışına taşan direnişin tüm Türkiye’de sahiplenilmesi sindirilememiştir.

Maraş Girişimi: Terolar'daki direnişe destek olalım
Maraş Girişimi: Terolar’daki direnişe destek olalım

Maraş Girişimi olarak bir halkın iradesine yapılan bu müdahaleyi kınıyoruz.  Amaç Terrolar’daki direnişin yalnızlaştırılmasıdır. Maraş’ta gergin bir ortam yaratılarak direniş kırılmaya çalışılıyor.  Terolar’a yapılacak AFAD Kampı sadece mültecileri barındırmak maksadı ile yapılmıyor, bilakis, Antep ve Suriye üzerinden oluşturulacak hat ile IŞİD çetelerinin desteklenmesi amaçlanmaktadır. Diğer taraftan Osmanlı’dan devralınan etnik arındırma projesi ile Alevi-Kürt coğrafyasında demografik yapı ile oynanmak isteniyor.  Asimilasyonu hızlandırmak maksadıyla bölge halkı göçe zorlanıyor. Nitekim Maraş katliamının ardından halkın göçe teşvik edildiği artık bilinen gerçeklerdir. Şu an Maraş’ta kampın kurulması ve itirazlara yapılan müdahale şekli ile yeni Maraş katliamlarına kapı aralanıyor.”

‘ALANLARA DAVET EDİYORUZ’

Açıklamada, saldırının halkı yıldırmaması gerektiği belirtilirken, “Bu minvalde bütün demokrasi güçlerini, Avrupa’da yaşayan halkımızı bu eylemliliğe destek olmaya çağırıyoruz. Maraş Katliamı’nın ardından büyük bir kısmı Avrupa’ya göç eden Maraşlıların, kendi coğrafyalarına sahip çıkmaları gerekiyor. Unutulmalıdır ki, insanları coğrafyasından ve bağlarından koparmak, duyarsızlaştırmak, jenerasyonlar arasında kapatılamayacak boşluklar açarak, bir halkın kültürel hafızası yok edilmek isteniyor. Kendini bu sorunun parçası hisseden bütün kurumları ve halkımızı alana davet ediyoruz” denildi.

İlginizi çekebilir...

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları ...