Home , HABER ARŞİVİ , Genel Haberler , Maraş’ta Alevi aileye saldırı kınandı

Maraş’ta Alevi aileye saldırı kınandı

Karacasu TOKİ evlerinde oturan Alevi olduğu için aylardır komşusu tarafından sözlü tacize maruz kalan aile, 14 Temmuz günü sözlü tacizin dışına çıkıp fiziki saldırı düzenlenmiş ve yaralanma yaşandı. Konuya ilişkin Pir Sultan Abdul Kültür Derneği, Erenler Kültür ve Dayanışma Derneği, İHD, Alevi Kültür Derneği, Eğitim-Sen Maraş şubeleri yazılı açıklama yaparak saldırıyı kınadı.

Maraş'ta Alevi aileye saldırı kınandı
Maraş’ta Alevi aileye saldırı kınandı

Karacasu TOKİ evlerinde oturan Alevi olduğu için aylardır komşusu tarafından sözlü tacize maruz kalan aile, 14 Temmuz günü sözlü tacizin dışına çıkıp fiziki saldırı düzenlenmiş ve yaralanma yaşandı. Konuya ilişkin Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Erenler Kültür ve Dayanışma Derneği, İHD, Alevi Kültür Derneği, Eğitim-Sen Maraş şubeleri yazılı açıklama yaparak saldırıyı kınadı.

Saldırıya mazuz kalanın arasında hamile bir kadının olmasının nefretin boyutunu gözler önüne serdiği ifade edilen açıklamada, apartman sakinlerinin müdahalesi sonucu linç saldırısının önlendiği kaydedildi. Saldırıyı gerçekleştirenlerin özellikle Alevi inancına yönelik “Sizleri kesmek lazım, Maraş katliamını yeniden yapmak lazım” şeklinde nefret sözlerinin kullanıldığını belirtilen açıklamada, “Yıllardır devlet yöneticilerinin ayrıştırıcı ve nefret dili kullanmalarının bu sonuçları doğuracağı konusunda her dönem uyarılarda bulunmuştuk. Maalesef çeşitli illerde buna benzer nefret yönelimi gerçekleşmektedir. Bu saldırıların gücünü nereden aldığı çok manidardır. Bu tarz nefret ve ayrıştırıcı saldırıların yıllardır sürdüğü ve cezasız kaldığını biliyoruz, bu cezasızlıkta saldırıların sürmesine cesaret vermektedir. İnancından dolayı katliama uğrayan Alevilere yönelen bu nefret saldırıları münferit görmüyoruz” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Ayrıca ülkemizde birlikte yaşamın gerekliliğini, barışın, eşit hakların savunucuları olarak bizler bu türden ayrıştırıcı, ötekileştirici nefret saldırılarını kınıyoruz. Bu tür saldırıları gerçekleştirenlerin gereken cezayı alması için hem ailemizin yanında hemde davanın takipçisi olacağımızı bildiririz.”

İlginizi çekebilir...

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları ...