Home , Manset Haberler , Maraş’ta HDP Mitingi yapıldı

Maraş’ta HDP Mitingi yapıldı

Maraş’ta seçmenlere hitap eden HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, yükselişi süren HDP’nin Türkiye’nin dört bir yanına ulaştığını söyledi. AKP’nin çözümsüzlük politikalarına dikkat çeken Yüksekdağ, AKP’nin halka vaadettiği hiç bir şeyi vermediğini, barış deyip savaş verdiğini belirterek, “Halkların ekonomik geleceği AKP değildir. Ekonomik krizin eşiğindeyiz. Siyasal istikrasızlığın adı AKP’dir” şeklinde konuştu.

Maraş'ta HDP Mitingi yapıldı
Maraş’ta HDP Mitingi yapıldı

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, seçim çalışmaları kapsamında Maraş’ta halka seslendi. Miting için belirlenen Müftülük Meydanı’nın, mitinge 2 gün kala “Güvenlik ve çalışma olduğu” gerekçesi ile valilik tarafından yasaklanması ardından Gar Meydanı’nda düzenlenen mitinge çok sayıda yurttaş katıldı. Maraş milletvekili adaylarının tanıtımından sonra konuşan Yüksekdağ, konuşmasına Kürtçe “Hun bi xêr hatin” diyerek başladı. Yeni yaşamın, büyük insanlığın ayaklarının, yüreklerinin değdiği heryerde olduğunu söyleyen Yüksekdağ, “Artık Türkiye’nin dört bir yanındayız. HDP bu zamana kadar beklenilen demorasiyi, ezilen, haksızlığa maruz kalmış tüm kesimleri birayara getirdi” diye konuştu.

Herkesin kullandığı alan HDP’ye yasak

Konuşmasında AKP’nin kutuplaştırıcı politikalarına dikkat çeken Yüksekdağ, AKP’nin yaptığı en iyi şeyin Türkiye halklarını bölmek olduğunu sözlerine ekleyerek şöyle devam etti: “13 yıl önce kurduğu partiyi savaş zihniyeti ve kutuplaştırmayla yönetmeye çalışıyor. 7 Haziran seçimlerine kan bulaştırmak için elinden gelen herşeyi yapıyor. Şu ana kadar onlarca arkadaşımız yaralandı. Bugün yine Maraş’ı bize dar etmeye çalışıyorlar. Bütün siyasi partiler olağan yerde yapıyolar ama bize bunu da hak görmüyorular. Hiç kimse bu haklı yürüyüşümüzü engelleyemedi, engelleyemeyecek. Fiili meşru haklarımızı da, eşit koşulları da demokratik çalışma haklarımızı da sonuna kadar savunduk. Bize bugün bu alanları dar eden zihniyet bizi yıldıramayacaktır.”

‘AKP masayı devirdi’

AKP hükümetinin Kürt sorunundaki çözümsüzlük politikalarını da eleştiren Yüksekdağ, AKP’nin halka vaadettiği hiç bir şeyi Maraş'ta HDP Mitingi yapıldı 2vermediğini, barış deyip savaş verdiğini söyledi. Yakın dönemde gerçekleşen provokasyonları hatırlatan Yüksekdağ, “Ağrı provakosyonunda bizler olamsaydık yine kan gövdeyi götürecekti. Oradaki şehitlerimiz halklar için canlarını verdiler. Biz barış, kardeşlik ve çözüm sorumluğumuzu AKP için yapmıyoruz. Biz barış sorumluluğunu büyük insanlık için ve Türkiye halkları için yapıyoruz. Bizim bu kutsal sorumluluğumuzu hiç kimse engelleyemez” ifadelerini kullandı. AKP’nin, Türkiye’nin geleceğini ifade etmediği değerlendirmesinde bulanan Yüksekdağ, “Ekonomik krizin eşiğindeyiz. Siyasal istikrasızlığın adı AKP’dir. Bildiği tek şey savaştır” şeklinde konuştu.

‘Kobanê düşecek diyenler yerlerde sürünüyor’

Konuşmasında Kobanê direnişini de hatırlatan Yüksekdağ, “Kobanê düştü düşecek” diyenlerin şuan yerde süründüğünü ifade ederek “Onurlu özgür halklar geleceklerini belirleyecek. Rojava Devrimi Ortadoğu’yu ışıl ışıl parlattı. AKP kendi halkına içerde, şiddet uyguladı. Çözüm masasını deviren yine AKP’dir” dedi.

‘Bir tane Başbakan yetmiyor!’

Maraş'ta HDP Mitingi yapıldı
Maraş’ta HDP Mitingi yapıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın düzenlediği mitinglere dikkat çeken ve Erdoğan’ın AKP Genel Başkanı gibi seçim çalışması yürüttüğü tepkisinde bulunan Yüksekdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bir tane Başbakan yetmiyor. HDP karşında duramadıkları için seferberlik ilan edilmiş ve halkın Cumhurbaşkanı da dahil olmuştur. Bütün Türkiye halkarı yoksullukla ve işsizlikle karşı karşıya gelmiş. Bu zenginler ellerine Kur-an’ı alıp, kul hakkı yiyerek, yoksulların haklarını yiyeyerek halklara zulüm ediyorlar. Türkiye halkları sizin gerçek yüzlerinizi gördü.” Meclisteki yolsuzluk dosyalarına da işaret eden Yüksekdağ, “Yargılanamamış bir Cumhurbaşkanı var. Biz onun bu iktidarda kalmasına müsade etmeyeceğiz” diyerek karlılıklarını ifade etti.

‘AKP barajın altında kalacak’

“8 Haziran’da bu topraklar özgürlük, ayıdınlık ve barış ile tanışacak” diyen Yüksekdağ konuşmasını şöyle tamamladı: “Maraş artık katliamlar yaşamayacaktır. Maraş’ın adı artık bir katliam adı ile anılmasın diye barajı aşacağız. Bu baskıcı ve kirli siyasetten faydalananlar yarın sizden medet umacaklar. Aşacağımız şey sadece baraj değildir. Türkiye’nin uyuyan gücünü uyandıracaktır. Yıktığımız barajın altında Türkiye’nin eskileri, AKP Hükümeti kalacaktır. Yoksul ile zenginin arasında ayrımın ortadan kaltığı, barışın, kardeşliğin, huzurun tesis edildiği bir gelecek için 8 haziranda herkes HDP diyecek.”

İlginizi çekebilir...

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları ...