Home , Manset Haberler , Maraş’ta öğrenci olayları ile ilgili 14 kurumun basın açıklaması

Maraş’ta öğrenci olayları ile ilgili 14 kurumun basın açıklaması

Maraş'ta öğrenci olayları ile ilgili 14 kurumun basın açıklaması
Maraş’ta öğrenci olayları ile ilgili 14 kurumun basın açıklaması

BASINA VE KAMUOYUNA
İlimizde şovenizmin ne kadar yoğunlaştığını bir hafta önce K. Maraş katliam anması öncesi ırkçı afişlemeler ve söylemlerle görmüştük. Valiliğin katliam anmasını yasaklamasıyla ırkçılık kazanım sağlamıştır. Tüm uyarılarımıza rağmen ırkçılık konusunda önlemlerin alınmaması sonucunda 23.12.2014 Salı günü şehir merkezinde kalabalık bir ülkücü gurup tarafından okulundan dönerken bindiği minibüsten zorla indirilerek linç girişiminde bulunulan Yüksel Tekin isimli Üniversite öğrenciyle şovenizm hat safhaya çıkmıştır.

Planlı bir şekilde 40-50 kişilik bir ülkücü grup tarafından linç edilmeye çalışılan Yüksel Tekin ağır yaralanmış,boynu kırılmıştır. Acil olarak Necip Fazıl Şehir Hastanesine kaldırılan üniversite öğrencisi hayati tehlikeyle karşı karşıya kalmış 5 saatlik bir ameliyatla ancak hayata döndürülmüştür. İlimizde okumaya gelmiş bir öğrenciye reva görülen bu ırkçı saldırı hepimizi üzmüş ve derinden yaralamıştır.

Öncelikle bu saldırıyı biz K. Maraş STK’lar olarak nefretle kınıyoruz. Ayrıca 1 saat şehrin tam merkezinde bir insanın 40-50 kişilik bir grup tarafından linç edilirken hiçbir kolluk gücünün olmaması bir ihmal ve bir can güvenliği sorunudur. Lince maruz kalan gencin kendini kurtarmak için girdiği bir esnafın olayları engellemek yerine genci kendisi de darp edip tekrar grubun içine atması ayrıca İlimizde ırkçılığın hangi utanılacak boyuta geldiğini göstermektedir.

Darp edilen üniversiteli genç Yüksel Tekin’in öğrenci arkadaşlarının KSÜ kampüsünde yaptıkları demokratik protestolarına yine ülkücü gurubun saldırması KSÜ de olayların çıkmasına neden olmuştur. Bu olaylar sonucunda 67 öğrenci gözaltına alınmış, gözaltına alınırkende polis tarafından darp edildikleri anlaşılmıştır. 67 sol görüşlü öğrenci gözaltına alınırken hiçbir ülkücü öğrencinin gözaltına alınmaması da ayrıca dikkat çekicidir.

İlimizdeki idarecilerin uygulamaları ve cezasızlık maalesef ırkçılığa, şovenizme cesaret vermektedir.

Bizler K. Maraş ilinde demokrasi ve insan hakları mücadelesi veren STK’lar olarak hiç kimsenin farklı olduğu için ötekileştirilmesine ve dini, dili, ırkı ve cinsinden dolayı insanların saldırıya uğramaması konusunda tüm gücümüzle mücadele vereceğiz. Bu konuyla ilgili yetkilileri uyardık uyarmaya devam edeceğiz. Hoş görünün olmadığı farklı olanın ötekileştirildiği bir toplumun kazananı olmayıp, herkesin kaybedeceğini bilince çıkarmalıyız. İlimize barışın hoş görünün hakim olması noktasında elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Bu konuda başta İlimizi idare eden sayın Vali olmak üzere tüm yetkililerin, bütün farklılıklara eşit ve aynı ölçüde duyarlı olmasını talep ediyoruz. Bu ırkçı saldırıların acilen önüne geçilmesi noktasında tüm taraflarla bir diyalog yolunun açılması gerekliliğine inanıyoruz.

İlimizde daha önce yaşanmışlıklardan ve günümüzde yaşanılanlardan ders çıkarmalıyız. Irkçı saldırıları görmezden gelmek, üzerini örtmek gelecekte daha büyük felaketlere yol açacağı bir gerçekliktir.

Ayrıca özelde ilimiz genelde de ülkemizde uygulanan cezasızlık maalesef toplumlarda büyük yaralar açmaktadır. Maraş katliamını yapanlar hala yargılanmamış, 3 sene önce Roboski’de katledilen 34 canın hesabı sorulmamıştır. Bu cezasızlıklara yüzlerce örnekler maalesef ülkemizde mevcuttur. Cezasızlık bir insanlık suçudur.

Başta Yüksel Tekin’e olmak üzere üniversitede Kürt sol ve sosyalist öğrencilere yapılan saldırıları kınarken, başta sayın vali olmak üzere tüm yetkilileri bir daha böyle ırkçı saldırıların olmaması konusunda göreve çağırıyoruz.

İlimiz de barışın, hoş gürünün ve insan haklarının sağlanması konusunda aşağıda isimleri olan biz STK’lar ilimizde yapılacak her türlü çalışmalarda olacağımızı ilan ediyoruz.

İlimiz de ve ülkemizde tüm farklılıkların ırkçı saldırılara maruz kalmadan insanca ve özgürce yaşaması dileğiyle.

İHD Maraş Şubesi
Eğitim-Sen Maraş Şubesi
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği
BES Maraş Temsilciliği
Yapı Yol Sen Maraş Temsilciliği
SES Maraş Temsilciliği
K.Maraş Erenler Derneği
Nurhak Eğitim-Sen Temsilciliği
Pazarcik Eğitim-Sen Temsilciliği
Elbistan Eğitim-Sen Temsilciliği
K. Maraş Alevi Kültür Dernekleri
K. Maraş Girişimci Kadinlar Derneği
Pazarcık Alevi Kültür Dernekleri
Narlı Alevi Kültür Dernekleri

 

İlginizi çekebilir...

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları ...