Home , Manset Haberler , Maraş’taki Aleviler, kamp alanına yürüdü

Maraş’taki Aleviler, kamp alanına yürüdü

Maraş’ın Aşağı Terolar bölgesinde Alevilerin yaşadığı alanda çetelerin örgütlenmesi için “mülteci kampı” adı altında kurulmak istenen kampa karşı direniş 16 gündür sürüyor.

Maraş'taki Aleviler, kamp alanına yürüdü
Maraş’taki Aleviler, kamp alanına yürüdü

Aleviler, Maraş Yaşam Platformu öncülüğünde “Yaşam alanıma dokunma” sloganıyla kamp alanına yürüdü. Yürüyüşe HDP ve DBP’li siyasetçiler, CHP milletvekilleri, Alevi dernek kurum ve temsilcileri ile binlerce kişi katıldı. “Susma sustukça, sıra sana gelecek”, “Kahrolsun AKP faşizmi”, “Direne direne kazanacağız” ve “Merama-Ovama dokunma” sloganlarının atıldığı yürüyüş, Terolar Cemevi önünde başladı. Kamp alanının girişine gelen kitle, bölgeye getirilen TOMA, zırhlı araç ve yüzlerce asker tarafından engellendi.

 

‘KAMP İPTAL EDİLENE KADAR DİRENİŞİMİZ SÜRECEK’

Yapılmak istenen kamp alanının girişinde toplanan kitle, engelleme üzerine burada basın açıklaması yaptı. Maraş Yaşam Platformu Sözcüsü Salman Akdeniz, “Yaklaşık 4 aydan beridir devam ederek, yapılmak istenen hukuksuzluğa karşı resmi yollardan mücadelemizi başlatmıştık. Ancak buna karşı bize bilgi verilmemiş ve süreç uzatılmıştır. Bu alanda bulunan bölge köyleri bu kampı istemiyor. Bölge köylerinde yaşayan halkın inancı, bu bölgede kurulmak istenen bu kamp iptal edilene kadar, direnişlerinin devam edeceğidir” dedi.

 

‘SÜNNİ HALKIYLA EL ELE VERELİM’

Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil de “Biz burada çok haklı bir mücadele veriyoruz. Demokratik haklarımızı kullanıyoruz. Kampın yapımına karşı buraya kurmak istediğimiz çadır da demokratik bir hakkımızdır. Bu düşünceyle ben özellikle çevredeki Sünni halkına da seslenmek istiyorum; gelsinler el ele, kol kola bunun karşısında duralım. Bu insanlara başka alanlarda yer versinler. Burada bu toplumu daha kötü ve zor bir duruma düşürmesinler” diye konuştu.
Eylemde eski Kültür Bakanı, CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar da konuşma yaptı.
Konuşmaların ardından kitle kamp alanının girişine çadır kurmak istedi, ancak askerlerce bir kez daha engel olunarak izin verilmedi. Kitle buna karşı Terolar Cemevi’nin bahçesinde çadır açtı.

Maraş'taki Aleviler, kamp alanına yürüdü
Maraş’taki Aleviler, kamp alanına yürüdü

İlginizi çekebilir...

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları ...