Nurhak’ta meclis toplantısı yapıldı

Nurhak HDP İlçe Örgütü’nün düzenlediği halk meclisi, yoğun katılımla gerçekleşti.

Nurhak'ta meclis toplantısı yapıldı
Nurhak’ta meclis toplantısı yapıldı

Nurhak ilçesinde seçim çalışmalarını sürdüren HDP, halk meclisinin 14.’sünü dün akşam gerçekleştirdi.

Toplantıya Belediye Eşbaşkan Adayları Güllü Bulut ve Ali Orak ile HDP Parti Meclisi Üyesi İbrahim Sineminlioğlu da katıldı.

‘HALKIN UMUDU HDP İLE BÜYÜYOR’

Katılımın yoğun olduğu toplantı, Orak’ın konuşmasıyla başladı. Orak sürecin önemine dikkat çekerek, “Kötü giden gidişata ‘dur’ demek için bu yola başladık” diyerek bugün halkın umudunun HDP ile büyüdüğünü söyledi.

17 Aralık’ta yaşanan “sistemin paylaşım krizinin faturasının halka ödetilmek istendiğini” dile getiren Orak, “Halkın taleplerine ve iradesine rağmen bunu yapamazsınız” dedi.

Büyükşehir düzenlemesiyle halkın kendi emeği ve parasıyla aldığı araç ve gereçlerin yandaşlara peşkeş çekilmek istendiğini söyleyen Orak, bunun karşısında durulması gerektiğini belirtti.

‘KARALAMA KAMPANYASI BOŞA ÇIKARTILDI’

Bu memlekete hizmet etmeyenlerle hesaplaşılacağını söyleyen Orak, “Onlardan halklarla birlikte hesap sorulacak” dedi. Ali Orak, HDP aleyhine yapılan kara propagandanın halklar nezdinde karşılık bulmadığını, halkın oylarının hiçbir partinin tekelinde olmadığını, bugün burada toplanan insanların partiye sahip çıkarak bu karalamaları boşa çıkardığını belirtti.

Halkçı belediyecilik anlayışının önemine her meclis toplantıda değindiği gibi bu toplantıda da vurgu yapan Orak, “Bugün Nurhak’ta oturup, Tatlar beldesinin sorunlarına vakıf olmak ve çözüm üretmek ya da Barış beldesine dair projeler yapmak gerçekçi olmaz. Bu yüzden mahalle meclisleri yoluyla halk sorunlarını ve çözüm önerilerini belediye meclisinin gündemine taşıyacak” dedi.

HDP’deyi değiştiren kadın aklı ve iradesinin tüm yaşamı değiştireceğine dikkat çeken Orak, HDP’nin tüm halkların ve inançların partisi olduğunun altını çizdi.

Orak, “Biz azız, bu yüzden çok çalışacağız. Memlekette hizmet etmeyenlere, bahane üretenlere karşı halkçı belediyecilik nasıl yapılır göstereceğiz, onlardan halkla birlikte hesap soracağız” diye konuştu.

HDP PM üyesi Avukat İbrahim Sinemillioğlu, Nurnak’ta ikinci kez halk meclisi toplantısına katıldığını hatırlattı, “Buradaki bu ilgi ve yoğunluğu başka bir yerde görmedim” dedi.

1920’lerden bu yana tekçi zihniyetin yönetim anlayışından halklara katliam, imha, inkar, asimilasyon ve tehcir (zorunlu göç) kaldığını belirten Sinemillioğlu, Dersim, Koçgiri, Sivas Çorum, Maraş ve Roboski katliamlarını hatırlattı.

Rantçı belediye ve yönetim anlayışının halka yaşam alanı dahi bırakmadığına dikkat çeken Sinemillioğlu, Nergele’deki hazine arazilerinin sermaye sahiplerine peşkeş çekildiğini belirtti, “Bu talana, soyguna hep beraber ‘Dur’ diyeceğiz” dedi.

HDP Nurhak Belediye Eşbaşkan Güllü Bulut, HDP’nin tüm ezilenlerin ve ötekileştirilenlerin partisi olduğunu hatırlattı, “Bu nedenle HDP’den gurur duyuyoruz” dedi.

Belediye Encümeni Adayı Sakine Şeker, “Artık Nurhak’a güneş doğsun” diyerek halkı selamladı.

Nurhak Çevre Köyleri Koruma Derneği kurucularından Nuri Çadır, mevcut partiler içinde HDP’nin “ekolojik yıkıma dur” diyebileceğini belirtti.

Etkinlik, Gençlik Meclisi üyelerinin oluşturduğu müzik grubunun dinletisi ile sona erdi.

Öte yandan Belediye Eşbaşkan Adayları’nın katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda Tatlar Beldesi’nin sorunları tartışıldı.

NURHAK HABER   NURHAK HABERLERİ  HABER NURHAK NURHAK

İlginizi çekebilir...

zeynel-bozkurt-nebahat-celik-hamza-takmaz-alevi-koyu-ezan-okuma

‘Karakollarda ezan okutulması, asimilasyon politikasının devamıdır’-VİDEO

Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Muxundi (Darıkent) köyüne Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan’ın bir süre önce …