Home , Manset Haberler , Nurhak’ta Newroz coşkuyla kutlandı

Nurhak’ta Newroz coşkuyla kutlandı

HDP Nurhak İlçe örgütünün Pazar gününe planladığı ancak, yoğun kar yağışından dolayı bugüne ertelenen Newroz büyük bir coşku ile kutlandı.

Nurhak’ta Newroz coşkuyla kutlandı
Nurhak’ta Newroz coşkuyla kutlandı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Nurhak İlçe binası önünde yapılan kutlamaya 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlere aday adayları, Maraş HDP İl Yöneticileri, Nurhak ESP, Eğitim Sen, Tüm Belsen, Elbistan HDP ve DBP katıldı.

Kobanê ve Hasekê başta olmak üzere Rojava’da yaşamını yitiren özgürlük savaşçıları anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan kutlamada açılış konuşmasını ise HDP İlçe Eşbaşkanı Vedat Karaca yaptı.

“Kawa’nın ateşiyle Ortadoğu’yu ısıtan ezilen halklarımızın direniş ve özgürlük bayramı Newroz kutlu olsun” diyen Karaca, Anadolu, Ortadoğu, Orta Asya ve Kafkaslar ile bölge halklarının Newroz’u kurtuluş günü olarak kutladıklarını belirtti.

Kürt sorununun demokratik, adil çözümü yerine oyalama ve tasfiye politikalarında ve Kürt halkına yönelik katliam, tutuklamalarda ısrar eden, Rojava’da oy veren halkların demokratik devrimini boğmaya çalışan faşist DAİŞ çetelerini desteklemeye devam eden AKP hükümetinden tüm halkların birlikte hesap soracağını ifade etti.

HDP Maraş İl Eşbaşkanı Erhan Yapıcı da “Rojava’nın Cizîre kantonunun Hasekê kentinde Newroz kutlamalarında saldırıda çoğu çocuk ve kadının hayatını kaybetmesi bizleri üzmüştür” dedi. Yaşamını yitirenleri anan Yapıcı, Maraş HDP olarak saldırıları kınadıklarını da söyledi.

“Biliyoruz ki halk, hükümetinden korktuğu zaman tiranlık, hükümet halkından korktuğu zaman özgürlük vardır” diye devam Yapıcı, onların halkı korkutarak özgürlükleri yok etmek istediklerini de sözlerine ekledi.

HDP Maraş milletvekili aday adayları da kutlamada birer konuşma yaptı. Konuşmalardan sonra, kutlama mesajlarının okunması ile kutlama devam etti. Yerel müzik grubu Grup Nurhak’ın seslendirdiği parçalar eşliğinde çekilen halaylarla kutlama sona erdi.

İlginizi çekebilir...

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları ...