Home , HABER ARŞİVİ , Genel Haberler , PSAKD: Hoşgörü değil asimilasyon

PSAKD: Hoşgörü değil asimilasyon

psakd
psakd

Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan ve Gülen Cemaati lideri Fettullah Gülen, cemevi ve camiyi aynı bahçede buluşturacak. Yazılı bir açıklama yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği PSAKD Genel Başkanı Kemal Bülbül , projeye itiraz ettiklerini ve kınadıklarını belirtti. Bülbül, projeye ilişkin, “İki hoca efendinin ‘hoşgörü’ adı altında asimilasyon oyunu” dedi. Bu durumun sinsi bir oyun olduğunu vurgulayan Bülbül, “Bu sinsi oyun hakikati faş etmeyi gerektirecek kadar derindir. İnancımız ve yolumuz gereği Hak’kın, hakikatin, ulularımızın, velilerimizin, mürşitlerimizin, pirlerimizin, aşıklarımızın, sadıklarımızın, ermişlerimizin, dervişlerimizin, erenlerimizin, evliyalarımızın huzurunda İzzettin Doğan hoca efendiden davacıyız. İzzettin Doğan hoca efendinin ‘Pensilvanyalı hoca efendi’ ile ortak yürüttüğü proje bir ‘hoşgörü projesi’ değil, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana inancımıza karşı yürütülen türlü oyun, hile, aldatmaca ve katliamların yeni versiyonudur. İnancımızı, asimilasyoncu, katliamcı egemen zihniyete karşı nice bedeller ve canları pahasına yaşatan ulularımız ‘Yol cümleden uludur. Gönül kalsın yol kalmasın!’ dediler. Ama İzzetin Doğan hoca efendi bu tavrı ile ‘Ben yoldan uluyum!’ deme noktasına gelmiştir” dedi.
Tek kimlik yaratma girişimi

Bülbül, Doğan Ailesi”nin yaklaşık 70 yıldır Alevi inancına karşı yürütülen asimilasyonun ortağı durumunda olduğuna vurgu yaparak, “İnancımıza, yolumuza, ocağımıza, mürşitlerimize saygının bir gereği olarak bu güne kadar eleştirilerimizi yaptık. Makul ve mantıklı davranmaya, yapıcı ve geliştirici olmaya çalıştık. Ancak, Ağuçan/Avuçan Ocağımızın ‘Mürşidi’ konumunda bulunan İzzettin Doğan ‘Dede’ hoca efendi olmaya özenerek konumuna, ocağına ve Alevi toplumuna karşı yürütülen asimilasyonun ortağı olmuştur. İzzettin Doğan hoca efendinin ‘hoşgörü’ adı altında ‘Pensilvanyalı hoca efendi’ ile birlikte yaptığı çalışma bir asimilasyon ve yok etme projesidir” dedi. Hemen her fırsatta Alevi inancına saldıran, hakaret ve tehdit eden kişilerle “hoşgörü” projesi yapılamayacağını kaydeden Bülbül, bu projenin Türkiye’deki etnik ve inançsal çoğulculuğu siyasal İslam’ın “Türk-İslamcı ırkçılığı” içinde eritme “tek kimlik” yaratma ve Alevi İnancını yok etme projesi olduğunu söyledi.
Bülbül, şunları ekledi: ” PSAKD olarak inancımız ve yolumuz için yaptığımız çalışmalara, hizmetlere, eylem, etkinlik ve mitinglere ‘Bunlar Alevi değil terörist’ diyen zihniyetin varacağı nokta burasıdır. İzzettin Doğan hoca efendi, CEM Vakfı’nı (Cumhuriyetçi Eğitim Merkezi) 12 Eylül askeri darbesi ile ortak kurmuştur. Bu güne kadar Alevilere ve Alevi inancına karşı yapılan hiçbir saldırıya, katliama karşı çıkmamış, tavır almamıştır. Alevi sorununu yaratan Aleviler değil inkarcı, ırkçı devlet zihniyetidir.”

ANKARA

İlginizi çekebilir...

Gergeryan arşivi 1915’e ışık tutacak

ABD’de Clark Üniversitesi, Prof. Taner Akçam’ın yönetiminde çok önemli bir projeyi hayata geçiriyor.Ermenilerin sürgün ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir