Home , HABER ARŞİVİ , Araştırmalar , Sinemilli Ocağı Kantarma Köyü Dedeleri

Sinemilli Ocağı Kantarma Köyü Dedeleri

ÖNSÖZ: Elbistan-Kantarma Köyü; alevi kültürünün yoğun olarak yaşandığı bir kültür mirası mekanıdır.  Alevi halkı ve dedeleri  yüzyıllardır ait oldukları bu kadim inancı ; sazına, sözüne  özünüde katarak  dilden dile , gönülden gönüle günümüze kadar  taşımışlardır.

Sinemilliler:Bir Alevi Ocağı ve Aşireti
Sinemilliler:Bir Alevi Ocağı ve Aşireti

Ancak ne Osmanlı döneminde ,  ne Cumhuriyet döneminde alevilik  inanç olarak kabul görmediği gibi yok sayılmış, baskı görmüştür.

Büyük Tacim Dede Kızılkandil Topraklarında
Büyük Tacim Dede Kızılkandil Topraklarında

Bu nedenle  Kantarma Köyü alevi kültürünü yaşatan dedelerle ilgili yazılı kaynak, bilgi, belge  ne yazıkki yok.  Ben emekli öğretmenim.Bu kadim kültürü günümüze taşıyan dedelerimizin yaşamını, duygu ve düşüncelerini nacizane yazmak  ve sizlerle paylaşmak istedim. Bilgi, belge ve kaynak olmadığı için doğru ve anlamlı  kaynaklara ulaşmak oldukça güç. Bunu daha öncede yaşamıştım. Tanrının rahmetine kavuşan babam Büyük Tacim Dede’nin yaşamını konu edinen bir yazı kaleme almıştım. Bilgi ve yazılı kaynak çok yetersiz. Tüm çabalarımla ve çevremdeki bir kaç kişiden aldığım bilgilerle bir-kaç sayfalık yaşamını ve deyişlerini  derleyip Sayın İsmail Güner’in sitesinde yayınlamıştım. İsmail bey Tacim Dede’ye ait bir yada iki  kasedini eklemişti. Ayrıca,  hatırladığım kadarı ile babamla ilgili yazdıklarım, Sayın Haşim Kutlu’nun bir kitabında  bir-kaç sayfa ile yer almıştı.

Geçmişten aldığım Alevi kültürünün bilgi dağarcığımda bıraktığı izleri ,izlenimlerime kattım. Günümüzde yaşayan Kantarma Köyü Alevi  Dedelerinden  bir kaçı ile görüştüm. İstedimki yaşamları ve felsefeleri gelecek kuşaklara ışık olsun.  Bilgi, belge olmadığı gibi çevreden ve akrabalarından, en yakınlarından yeterli bilgi almakta zorlandım. Bazılarına hiç ulaşamadım. Ulaşabildiklerimi zamanla yazmayı elbette düşünüyorum. Bu yüzden yazdıklarım ve yazacaklarımda eksik ve hatalı yönler olabilir.   Tamamen iyi niyetle yola çıktım.  Ait olduğum bu kadim kültüre azda olsa bir katkım, bir hizmetim olsun istedim. Amacıma ulaşabildiğim ölçüde kendimi mutlu hissedeceğim.

2015 – KANTARMA KÖYÜ

Seyit Rıza  Bakır

(emekli öğretmen)

[email protected]

Sinemilli Ocağı Kantarma Köyü Dedeleri 2

Sinemilli Ocağı Kantarma Köyü Dedeleri

Sinemilli Ocağı Kantarma Köyü Dedeleri 3

İlginizi çekebilir...

Gergeryan arşivi 1915’e ışık tutacak

ABD’de Clark Üniversitesi, Prof. Taner Akçam’ın yönetiminde çok önemli bir projeyi hayata geçiriyor.Ermenilerin sürgün ve ...