Home , HABER ARŞİVİ , Genel Haberler , Stephen Hawking: Robotlardan değil, kapitalizmden korkmalıyız

Stephen Hawking: Robotlardan değil, kapitalizmden korkmalıyız

Stephen Hawking: Robotlardan değil, kapitalizmden korkmalıyız

Dünyanın en önemli bilim insanlarından fizikçi Stephen Hawking “korkmamız gereken robotlaşma değil, kapitalizmdir” dedi.

“Reddit Ask Me Anything” adlı programda soruları yanıtlayan Hawking makineleşme ve robotların bir ekonomik çöküş yaratmayacağını, ancak açgözlü insanların buna neden olabileceğini söyledi.

Birçok işin makineler tarafından yapılmaya başlanmasının ekonomik eşitsizlikleri hızla artıracağını vurgulayan Hawking, daha çok makine ve robota sahip olan zengin kesimlerin birden bire artan bu zenginliği paylaşmayı reddedeceklerini söyledi.

Huffington Post’taki habere göre “Robotlar ihtiyacımız olan her şeyi üretebiliyorsa, sorun bunların nasıl bölüşüleceğidir” diyen Hawking, makineleşmenin getirdiği zenginlik paylaşılırsa herkesin rahat bir yaşam sürebileceğini, ancak tersi durumda çok sayıda insanın olağanüstü kötü koşullarda yoksullukla mücadele etmek zorunda kalacağını belirtti. Teknolojik gelişmelerin eşitsizlikleri arttırdığını söyleyen Hawking, “gelişme trendi ikinci olasılığı işaret ediyor” dedi. / ileri haber

İlginizi çekebilir...

İbrahim Çoban (Atakan Mahir)

HPG komutanı Çoban, Elbistan’ın Aktil köyünde son yolculuğuna uğurlandı

Dersim’de 11 Ağustos günü şehit düşen HPG komutanlarından İbrahim Çoban (Atakan Mahir), dün Elbistan’ın Aktil ...