Home , Manset Haberler , Termık Santral göçük davası’nda karar çıkmadı

Termık Santral göçük davası’nda karar çıkmadı

Sahanın işletmecisi özel şirket ile EÜAŞ Genel Müdürlüğü’nde görevli 23 kişi hakkında 15’er yıl hapis cezası istemi ile açılan davanın dünkü duruşmasında da karar çıkmadı.

Termık Santral göçük davası’nda karar çıkmadı
Termık Santral göçük davası’nda karar çıkmadı

Çöllolar Kömür Ocağı’nda yaşanan ve 11 işçinin hayatını yitirmesine neden olan göçüklerle ilgili olarak sahanın işletmecisi özel şirket ile EÜAŞ Genel Müdürlüğü’nde görevli 23 kişi hakkında 15’er yıl hapis cezası istemi ile açılan davanın dünkü duruşmasında da karar çıkmadı.

Afşin-Elbistan B Termik Santrali ’nin kömür ihtiyacının karşılandığı Çöllolar Kömür Sahası’nda, 3 yıl önce yaşanan ve toplam 11 işçinin hayatını kaybettiği yalnızca 2 işçinin cenazesine ulaşıldığı olayda 7 işçi ile ilgili davanın geri çekildiği ve 2 işçi ailesinin davasını devam ettirdiği öğrenildi. 11 işçinin ölümüyle sonuçlanan göçükle ilgili olarak haklarında, “Bilinçli taksirle birden çok kimsenin ölümüne sebebiyet vermek” suçundan kamu davası açılan 23 kişinin yargılanmasına devam ediliyor. 9’u özel şirket görevlisi 14’ü kamu personeli 23 kişinin yargılandığı davanın 9’uncu duruşması dün Elbistan Ağır Ceza Mahkemesinde gerçekleştirildi. Söz konusu duruşmaya davadan çekilen 7 işçi yakını katılmazken, şikayetlerini sürdüren Muhsin Koşan ve Kemal Elmas ailesinin yakınlarının avukatları ile haklarında dava açılan Park Teknik A.Ş yetkilisi olan Park Teknik A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi Refik Güray Eken ve Teknik Müdür Şeref Göksu duruşma salonunda yerini aldı.

Duruşmada söz alan sanıklar, suçlamaları kabul etmeyerek suçsuz olduklarını iddia ederken mahkeme heyeti, eksiklerin giderilmesi amacıyla duruşmayı 16 Mayıs 2014 tarihine erteledi.

Koşan ve Elmas ailesinin avukatı Sinan Ölker ise, duruşma sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, davada karar aşamasına henüz gelinmediğini ifade ederek, “Toprak altında kalan işçilerden iki aile şikayetini devam ettiriyor. Sanıkların ifadesi dinlendi. Karşı tarafın avukatları tanıkların lehine söylediklerini kabul ediyor. Aleyhine söylediklerini kabul etmiyor. Dava çok uzadı” ifadelerini kullandı.

Elbistan Manşet

Elbistan Haberleri

İlginizi çekebilir...

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları ...