Home , HABER ARŞİVİ , Genel Haberler , UCUBE DEVLET ZİHNİYETİ HEYKEL YIKTI!

UCUBE DEVLET ZİHNİYETİ HEYKEL YIKTI!

mahsun korkmaz
mahsun korkmaz

Kürdüstandaki; haksızlığa, sömürüye halkın tüm ahlaki değerlerine, asimlasyoncu ve inkarci yaklaşımına karşı: 15 Ağustos 1984 Eruh ve Şemdinli baskını devrimci bir başkaldırının miladını oluşturmuştur. Bu devrimci başkaldırının komutanı, mimrı ve pıratik uygulayıcısı Mahsun korkmazdı. İşte ondan dır Türk devletinin bilinç altında ki korkuları. İşte, ondandır bu ucube devlet yöneticisi zihniyetin korkusu. Mahsun yaoldaşın heykeline karşı tahamulsuzlüğü’nün başka bir izahı yoktur.
12 Eylül faşist darbesi, devrimcilere ve özel olarak Kürt halkına çok ağır bedeller ödetmiştir, devrimciliğe ve devrime karşı inançsızlığı geliştirmiş ve ağır bir yenilgi tatırmıştır, bir bütün olarak devrimci haraket.
Bundan dolayı halk estirilen terör dolayısıyla kendi kabına çekilmiş, en ufak bir hak arama eylemine bile ilgisiz kalmayı terci etmiştir. Ve 15 Ağustos’a kadar da yaşanan bu olmuştu.
Faşist diktatörlük, elde ettiği bu zaferin tadını çıkarmaya başlamışken, tüm heveslerini kursağında bırakmış ve uykularını kaçırmıştır 15 Ağustos 1984 Eruh ve Şemdinli baskını.

mahsun korkmaz1
mahsun korkmaz1

15 Ağustos 1984 Eruh ve Şemdinli baskını, Kürdüstan ve Türkiye kalkları için devrimci başkaldırının çağrısı olmuştur. 15 Ağustos 1984 söz ve eylemin devrimci mücadelede birliğin ve birlikteliğin çağrısıdır. Devrime inancın, insani değerlere saygının ve devrim ateşini yeniden alevlendirlişidir. Etnik ve inançsal değerlere verilen değerlerin çağrısıdır 15 Ağustos 1984. Ölümden korkmadan kendi bedenlerini ortaya koyma cesaretinin yeniden doğuşudur 15 Ağustos 1984 Eruh ve Şemdinli baskını.
Yıktıkları heykelin kafasına ayağını koyup pozu veren bu zihniyet faşizmin dikalasıdır, Bu kirli savaşta gerillaların cansız bedenlerini parçalayan ve onların kesik kafalarıyla poz veren bu faşist devlet zihniyetinde başka ne beklenirdiki. bu kirli savaş çocuklarının, psikolojisinde yaratıkları, bu ruh halinin hala devam ettiğinin ve bir değişimin olmadığını göstegesidir. Ve TC devletinin yıllardır sürdürdüğü savaş psikolojisinde bir karedir bugün sosyal medyada dolaşan bu resim.
Çözüm sürecine rağmen, hala bu gibi karelerle karşılaşılıyorsa, Kürtlere karşı devletin oluşturduğu bu psikoloji de değişen bir şey olmamışsa çözüm konusunda bunların samimiyetlerine güven olmaz.
IŞİD çetelerinin kafa “kesme, kestikleri kafalar poz verme” eylemleri daha IŞİD yok ken PKK militanlarına karşı yürütülen kirli savaşta Türk ordusu tarafında uygulanmıştır. Bu durum ayrıca dikat çekici bir durum.
Bugün o heykeli indirdiniz. Ama ben Kürt gençlerine, Kürt halkına ve onun yılmaz savaşçilarına inanıyorum, ki onlar bir gün Mahsun Korkmaz’ın heykelini Amedin göbeğine dikecekler ve sizler de Ahmede uğradığınzda onun önünde macup bir şekilde eğilip çiçek koyacaksınız.
Resul Erenler
20-Ağustos-2014

İlginizi çekebilir...

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları ...