Karabağ’da yaşlı bir Ermeni’nin yerinden edilmesi tepki yarattı

yasli ermeni

Ermenistan’ın Azerbaycan ile imzaladığı anlaşma sonrasında Karabağ’da bazı bölgeler Azeri ordusunun kontrolüne geçiyor. Sosyal medyaya yansıyan bir görüntüde yaşlı bir Ermeni’nin Azeri askerlerce zorla yürütülmesi ve yaşadığı çevreden zorla çıkarılması çıkarılması tepki yarattı.

Ermenistan Ombudsmanı Arman Tatoyan, Facebook ve Twitter sayfasında, söz konusu videoyu  paylaştı ve

“Bu videoda, Azerbaycan ordusu yaşlı bir adamı, bir etnik Ermeniyi olağanüstü bir alaycılıkla aşağılayarak onu bariz bir şekilde insanlık dışı muameleye maruz bırakıyor.

Bunu sadece kişi etnik Ermeni olduğu için yapıyorlar. Azerbaycan’da nefret o kadar sistematik ve devlet düzeyinde teşvik ediliyor ki bu askerler, bir kişinin çaresiz, yaşlı ve insan onuruna sahip olmasına aldırmıyorlar.

Tam tersine, bir videoda veya fotoğrafta insanlara öyle davranıyorlar ve sonra bunu sosyal medyaya yayarak kendi toplumlarında övgü ve “kahramanlık” alıyorlar.

Önemli bir gerçek. Bu eylem, bir grup askerin ayrı bir suçu değil, Azerbaycan’ın Eylül-Kasım 2020 savaşı sırasında teşvik ettiği büyük ölçekli ve üst düzey suç eylemleri sisteminin – işkence ve zülmün ayrılmaz bir parçasıdır” dedi.

Tatoyan “Şu anda bu kanıtı, formüle etmek ve uluslararası organlara sunmak için Artsakh İnsan Hakları Savunucusu ile çalışıyoruz” diye yazdı.

Not; Bu asagidaki yorumda Taner Akcam’in
Siyaset çok tuhaf bir şey gerçekten ve ilginç tuhaflıklar ortaya çıkartıyor. Bakü’de, Azerbaycan askeri başarısından sonra, kutlama için sokaklara dökülenler, Türkiye ve Azeri bayrakları dışında İsrail bayrakları da sallıyorlar.
İki şey çok ilginç;
Birincisi: birbirine düşman olan İsrail ve Türkiye’nin yan yana gelmesi…
İkincisi: iki soykırıma uğramış milletten birisi, diğer millete karşı, soykırımcısı ile birlikte hareket ediyor.
Tablo şöyle bir şey: düşünün Holocaust’u inkar eden bir Almanya, İsrail’e karşı savaş açan bir devleti tüm askeri imkanlarıyla destekleseydi ve Ermeniler de Almanya’nın yanında yer alsaydı…
Sadece resmin tuhaflığına dikkat çekmek istiyorum o kadar…
Görüntüleri şuradan aldım:

İlginizi çekebilir...

Bahoz Savata

Bahoz Şavata Bahoz Şavata Türkçe köken olarak Orta Asya’da Altay Dil Ailesi kökenli ve yapı …