Home , Cuma Cihan

Cuma Cihan

Cuma Cihan
Cuma Cihan
1948 yılında Nurhak/Ağcaşar’da doğdu. Deniz Gezmiş,Hüseyin İnan ve arkadaşlarının mücadelesinden etkilenerek devrimci mücadeleye katıldı.Lise yıllarında Nurhak bölgesine gelen Sinan Cemgil ve arkadaşlarına yardım edenlerden biriydi.

Bu dönemden sonra aktif olarak devrimcilik yaptı. Ailesiyle birlikte iskenderun`a yerleşti . Bu mücadelede tutsak düştü.12 Eylül faşizmi geldiğinde hapishanedeydi. Kanser hastalığına yakalanmıştı.12 Eylülcülerden hesap sormak ve mücadeleyi yükseltmek için hapishaneden firar etti.

Mersin’in yayla köylerinde kendi kendine doktorluk yaptı,kanseri yendi. Mücadelesini Malatya Dağlarına taşıdı.Akçadağ’dan Doğanşehir’e adımlamadık yer bırakmadılar arkadaşlarıyla beraber.Hapishaneden arkadaşlarını kaçırdılar.

Cunta şefi faşist Kenan Evren mitinglerde Cumalardan bahsetmek zorunda kalıyordu. Bu korkuları yüzünden yüzlerce asker Cumaların peşine düştü. Ağcaşar topraklarından filizlenen yiğit devrimci Cuma Cihan yoldaşları Recep Sarıaslan ve Ibrahim Çakır’la birlikte , Doğanşehire bağlı Dedeefendi Köyü kırsalında bir mağarada dinamitlerle ve bombalarla 20/09/1981 yılında katledildiler…

Bağımsız,demokratik ve sosyalist bir ülke için ölümsüzleşenleri saygı ve sevgi ile anıyoruz…

Köyümüzden Cuma Cihan çıktığı için gururluyuz… .

Cuma Cihan ile ilgili makaleler :

  • Bir Devrimci Kahraman : Cuma Cihan  yazısı için TIKLAYINIZ…
  • Cuma cihan,recep sarıaslan,ibrahim çakır..    yazısı için  tıklayınız
  • Cuma Cihan ve Yoldaşları Anısına…yazısını okumak için tıklayınız…
  • CUMA LARI SAVUNMAK MI YADA MİRAS YEDİCİLİK VE MUHASEBE KAÇIRMAKMI?…. Yzısı için Tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir