Home , Degerlerimiz , Yiğit Bir Devrimci Daha Halkın Kalbine Düştü

Yiğit Bir Devrimci Daha Halkın Kalbine Düştü

 

HPG BİM, HPG gerillalarının 27 Mayıs günü Bitlis’in Tatvan ile Hizan ilçeleri arasındaki Simban köyü civarında meydana gelen çatışmada 2 askerin öldürüldüğünü belirtti. HPG BİM Dersim’de şehit düşen gerillanın kimliğini de açıkladı.

HPG Basın İrtibat Merkezi’nin (BİM) yazılı açıklamasında şunlar belirtildi:

“Dün yaptığımız açıklamada, 29 Mayıs günü saat 17.30 – 18.00 arasında Dersim’in Ovacık ilçesine bağlı Sefkan köyü civarlarında işgalci TC ordusu askerleri ile güçlerimiz arasında bir çatışma yaşandığı ve bir gerillamız ile bağlantının koptuğu bilgisini paylaşmıştık. Çatışma ardından birliğinden kopan arkadaşımızın şehit düştüğünü netleştirmiş bulunuyoruz.

27 Mayıs günü saat 01.00’da Bitlis’in Tatvan ile Hizan ilçeleri arasındaki Simban köyü civarlarında işgalci TC ordusu askerleri ile karşılaşan bir grup gerillamız, düşman güçleri ile çatışmaya girmiştir. Çatışmada tespit edilebilen 2 asker öldürülmüş, 1’i astsubay olmak üzere 2 asker de yaralanmıştır. Çatışmadan sonra alanda bir operasyon başlatan işgalci TC ordusu 28 Mayıs günü sonuç alamadan geri çekilmiştir.

30 Mayıs günü saat 10.00 ile 10.30 saatleri arasında işgalci TC ordusuna ait savaş uçakları Medya Savunma Alanlarına bağlı Kandil dağının Berdêqaşo Tepesi’ni ve Mehmet Karasungur Şehitliği’nin çevresini bombalamıştır.

Dersim’de şehit düşen gerillanın kimlik bilgileri:

Kod Adı: Rohat Nurhak
Adı Soyadı: Mehmet Şiş
Doğum Yeri: Maraş
Anne – Baba Adı: Gülistan – Tevfik
Şehadet Tarihi ve Yeri: 29 Mayıs 2017 / Dersim”

Not; Gelişmeler ulaştıkca paylaşılacaktır,

İlginizi çekebilir...

Gergeryan arşivi 1915’e ışık tutacak

ABD’de Clark Üniversitesi, Prof. Taner Akçam’ın yönetiminde çok önemli bir projeyi hayata geçiriyor.Ermenilerin sürgün ve ...