NURHAK HALKINA ÇAĞRI!

HDP Nurhak Eş Başkan Adayı Ali Orak
HDP Nurhak Eş Başkan Adayı Ali Orak

2009 yılında yapılan yerel seçimlerinde Nurhak Belediye Başkanlığını CHP adayı Sayın Ahmet Akkuş 1587 oy alarak kazandı. Ahmet Akkuş Belediye Başkanı seçildikten sonra çeşitli nedenlerden dolayı Avrupa ülkelerinde göçmen olarak yaşamak zorunda kalan başta Nurhak ve Elbistanlılar olmak üzere Avrupa ülkelerinde faaliyet yürüten Demokratik kitle örgütleri ile birlikte Nurhak Belediye başkanı seçilen Sayın Ahmet Akkuş’a şu çağrıda bulunmuştuk:

NURHAK BELEDİYE BAŞKANLIĞINA!

“Bu oğlum Sinan… Bunlar da onun arkadaşları, (Kadir ve Alpaslan) kardeşleri… Onlar da oğullarım… Bu çocuklar, bu oğullar; bu ülkeyi, halkı, sizleri sevdiler. Başka bir istekleri yoktu. Her biri birer dehaydı. Her biri üstün zekâlı birer güzel insandı. Dileselerdi, düzenin adamları olsalardı, şimdi burada cansız yatmazlardı. Birer milyoner olurlardı. Ama onlar, halkı, sizleri sevdiler. Sizin sorunlarınızı omuzladılar” (Nazıfe Cemgil, Sinan Cemgil’in Annesi)

Sayın Nurhak Belediye Başkanı Ahmet AKKUŞ,

Nazife Cemgil’in sözlerini bildiğiniz ve Nurhak dağlarında Sinan Cemgil, Kadir Manga ve Alpaslan Özdoğan’ın öldürülmesinde, en fazla üzülenlerden biri olacağınızı düşünerek bu satırları size yazma gereği duyduk.
Nurhak’ta yola çıkan Türkiye’nin bağımsızlığı uğruna, Nurhak dağlarında katledilen, Sinan Cemgil, Kadir Manga ve Alpaslan Özdoğan’a sahip çıkmak onları sahiplenerek, tarihimizle yeniden yüzleşmek için tarihi bir sorumlulukla karşı karşıyayız.

31 Mayıs 1971 günü, emperyalizme karşı özgürlük mücadelesini bölgemizde başlatan, halkların kardeşliği için, meşaleyi Nurhak’ta yakan, Nurhak dağında katledilen; bağımsızlık ve özgürlüğün sembolü olan Sinan Cemgil, Kadir Manga ve Alpaslan Özdoğan’ı aramızdan ayrılışlarının kırkıncı yılında, Elbistan ve Nurhak halkları olarak bu yiğit devrimcileri, Nurhak’ta onurlandırmanın zamanı gelmiş olduğuna inanıyoruz. Bizler biliyoruz ki, bu devrimciler Türkiye Halklarının gönlünde taht kurdukları bir sır değildir. Bunu birçok ozanımızın sözlerinde rahatça görebiliriz. Ancak özgülünde, ülkemizi karanlık güçlerden kurtarmak için, dağlarımızda katledilen, ölümsüzleşen bu Üç Yiğit Devrimcinin, ölümsüzlüğünü sembolleştirmeliyiz. Bunun pratikte ifadesi: Sinan Cemgil, Kadir Manga ve Alpaslan Özdoğan’ın heykellerini, Nurhak’ın uygun bir mekânında konumlanmasının zamanı gelmiştir.

Niye bugün? Niye Nurhak?

Evet biz kardeşiz, ülkemizi Amerikan ve diğer emperyalistlere peşkeş çekenlere karşı, Türkiye’nin bağımsızlığı ve halkların kardeşliği için; emperyalizme karşı direnişlerinin ilk fitillerini Nurhak’ta ateşleyerek şehit düştüler. Sinan Cemgil, Kadir Manga ve Alpaslan Özdoğan’ı öldürmekle onların düşüncelerini de yok edebileceklerini sananlar, bu zihniyet sahipleri, koskoca bir yanılgı içinde olduklarının farkında değiller. Ve bugün ülkemizin içinde bulunduğu durum onların ne kadar haklı olduklarını, yaşam bir kez daha doğrulamıştır. En fazla halkların kardeşliğine ihtiyaç duyulan bir ortamda, onların heykelini dikmek en iyi bir yanıt olacaktır. Alevi-Sünni, Kürt, Türk, Arap, Çerkez… vb. ayırımı yapmadan, canını veren devrimcileri en iyi anmanın yolu olacağına inanıyoruz.

Niye Nurhak’ta? Onlar Nurhak halkına güvenerek, onurlandırarak bizim bölgeyi seçtiler. Tüm acılara karşın, Nurhak dağları birçok olayın tanığı olmuştur. İşte bu iki onurlandırma aynı anda yapılmış olacaktır, bu devrimcilerin anıtının dikilmesiyle.

Sayın Ahmet AKKUŞ,

Bizler bir grup devrimci/demokrat olarak, bu talebi size iletmeyi tarihi bir yük olarak algıladık. Böylesi bir talebi en uygun zaman ve ortamda değerlendireceğine inanıyoruz. Bir kez daha, Sinan Cemgil, Kadir Manga ve Alpaslan Özdoğan’ı saygıyla anarken, Nurhak halkına ve onların temsilcisi olarak, saygılarımızı arz ederiz.

Sevgili Nurhaklılar bu çağrımızı defalarca yayınlamamıza rağmen, Sayın Ahmet Akkuş çağrımızı dikkate almadı. Telefonla kendisine ulaşmaya çalıştık, telefonlarımıza çıkmadı. Özel olarak Ahmet Akkuş’un Facebook hesabına defalarca bu çağrımızı mesaj olarak iletmemize rağmen Sayın Ahmet Akkuş’tan her hangi bir cevap alamadık.

Belediyenin bütçesi yeterli olmadığını düşünerek bu projenin gerçekleşmesi için yurtdışında da bir kampanya başlatacağımızı ayrıca Nurhak Şehitleri adına bir etkinlik düzenleyeceğimizi, yapılacak anıtın masrafının tamamını karşılayacağımızı, belediyenin bize bir park alanını göstermesinin yeterli olacağını talebinden bulunduk. Buna rağmen Sayın Ahmet Akkuş çağrımızı dikkatte almadığı gibi olumlu veya olumsuz her hangi bir cevap verme zahmetinde bulunmadı.

Sevgili Nurhaklılar Ahmet Akkuş 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde yeniden belediye başkanı adayıdır. Sinan Cemgil, Kadir Manga ve Alpaslan Özdoğan’ın yoldaşı Deniz Gezmiş’in ismi bazı belediye başkanları tarafından parklara verildiği gibi birçok yerde de Deniz Gezmiş’in heykelleri dikilmiştir. Sinan Cemgil, Kadir Manga ve Alpaslan Özdoğan özellikle bölgemizi seçtikleri için Nurhak ve Elbistan Halkının gönlünden taht kurmuşlardır.
Sinan Cemgil, Kadir Manga ve Alpaslan Özdoğan’ın vurulduğu Nurhak’ta bir anıtın yapılması için birçok kez çağrıda bulunmamıza rağmen sözüm ona kendisine “halkçıyım” diyen Ahmet Akkuş duymazlıktan gelmiştir.

Sevgili Nurhaklılar Ahmet Akkuş Nurhak halkını temsil edemez. Halkın çağrılarına dikkate almayan bir insan halkçı olamaz. Devrimcilerin anısına sahip çıkmayan, Nurhak halkını temsil edemez. Nurhakların Tarihine baktığımızda Nurhaklılar daima zalimlere karşı dik duruşuyla bilinmektedir. Nurhak halkı onurlu bir yaşam biçimini daima kendisine rehber edinmiş bir halktır. Ahmet Akkuş duruşuyla ideolojisiyle Nurhak belediye başkanlığına layık bir insan değildir.

Sevgili Nurhaklılar sizleri Deniş Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakka’nın, Mazlum Doğanların Sinan Cemgil’in, Kadir Manga’nın ve Alpaslan Özdoğan’ın ideallerine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Bunun içindir ki önümüzdeki seçimde oylarınızı duruşuyla ideolojisiyle Nurhak’ı en güzel temsil edeceğine inandığımız HDP adayı Ali Orak’a vermeye çağırıyoruz.

Sevgili Nurhaklılar En fazla halkların kardeşliğine ihtiyaç duyulan bir ortamda, Sinan Cemgil, Kadir Manga ve Alpaslan Özdoğan’ın Heykelini Nurhak’ta dikmek en iyi bir yanıt olacaktır. Alevi-Sünni, Kürt, Türk, Arap, Çerkez… vs. ayırımı yapmadan, canını veren devrimcileri en iyi anmanın yolu bu olacağına inanıyoruz. Bu anıtın dikilmesiyle birlikte ilçemiz Nurhak Türkiyeli ve Kürdistanlı halklarının bir uğrak yeri olacaktır. Bu anıt İlçemizin tanıtımına da katkısı olacaktır.

Sevgili Nurhaklılar bunun içindir ki biz Avrupa’da yaşayan Nurhaklı, Elbistanlı, Türkiyeli ve Türkiye Kürdistanlı demokratik kitle örgütleri olarak Halkların Kardeşliğini savunan, Devrimcilerin anısına sahip çıkacağına, Nurhak için çalışacağına, duruşuyla, kişiliğiyle temiz siyaset yapacağına inandığımız HDP adayı sayın Ali Orak’a oy vermenizi talep ediyoruz.
Barış Aydın

İlginizi çekebilir...

zeynel-bozkurt-nebahat-celik-hamza-takmaz-alevi-koyu-ezan-okuma

‘Karakollarda ezan okutulması, asimilasyon politikasının devamıdır’-VİDEO

Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Muxundi (Darıkent) köyüne Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan’ın bir süre önce …