Elon Musk ‘lityum darbesi’ni itiraf etti

elon Musk
elon Musk

Amerikalı milyarder Elon Musk Twitter’da bir kullanıcının ABD’nin kendisinin lityum alabilmesi için Bolivya’da darbe düzenlediğini iddia etmesi üzerine ‘Kime istiyorsak darbe yaparız’ yanıtını verdi. Evo Morales ise, bunu itiraf olarak değerlendirdi

MORALES: KAYNAKLARIMIZI SAVUNACAĞIZ

ABD destekli darbe sonucu görevinden istifa eden eski Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Elon Musk’ın açıklamasının Bolivya’daki darbenin lityum zenginliği için yapıldığına dair başka bir kanıt olduğunu söyledi. Morales, “Kaynaklarımızı daima savunacağız” dedi.

MADURO MORALES’İN MESAJINI PAYLAŞTI

Darbe sürecinde de Eski Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ile yakın dayanışma içerisinde olan ve kendi ülkesindeki ABD destekli darbeleri bertaraf eden Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Morales’in yanıtını kendi Twitter hesabından paylaştı.

Maduro bu paylaşımdan sonra da, Venezuela Donanması’nın tanıtım filmini paylaşarak şunları yazdı:

“Biz Venezuelalılar, Anavatan’ın kutsal egemenliğini korkusuzca savunan değerli Bolivarcı Donanmamız ile gurur duyuyoruz. Ya bağımsızlık, ya da hiç!”

LİTYUM ZENGİNİ

Günümüzde teknoloji araçlarının özellikle bataryalarında enerji verimliliği ve uzun ömürlülüğü açısından lityum kullanılıyor. Ünlü milyarder Elon Musk’un CEO’su olduğu Tesla ve SpaceX de onlardan biri.

Bolivya ise en zengin lityum rezervlerine sahip ülkelerden biri olarak biliniyor.

Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla’nın Brezilya’da elektrikli araba üreten bir fabrika kurmak istediği basına yansımıştı. Ancak Brezilya’nın Lityum rezervleri bunun için yeterli değil, bu proje için Tesla’nın lityuma ihtiyacı var.

Morales başkanlığındaki halkçı ve anti-emperyalist Bolivya ABD ve yandaşı ülkelerle bu projelere yanaşmıyor, ülkenin lityum kaynaklarının emperyalist projeler için kullanılmasına izin vermiyordu.

Amerİkancı darbe sonucu Morales’in istifası sonrası başa gelen Anez Hükümeti ise Brezilya ve ABD ile işbirliği yürüteceğini açıklamıştı. Bu kapsamda lityum için Brezilya-Bolivya ortak projesi önerdiler. Elon Musk’a da Bolivya ile çalışmalarından mutluluk duyacaklarını bildirdiler.

BOLİVYA DARBESİ

Bolivya’da 20 Ekim’deki seçimleri ilk turda kazanan Evo Morales, hile iddialarıyla sokaklara çıkan ABD destekli muhaliflerin şiddet eylemlerine dönüşen ve halka saldıran eylemleri sonucu, ordunun çağrısının ardından 10 Kasım’da istifa etmiş ve siyasi sığınmacı olarak önce Meksika’ya, ardından da Arjantin’e gitmişti.

Bolivya Çokuluslu Yasama Meclisinin üst kanadı Senatörler Meclisi Başkan Yardımcısı muhalif Jeanine Anez’in devlet başkanlığı görevine getirildiği ülkede, darbeyi protesto eden yerli halka polis ve ordu güçleri tarafından şiddet uygulanmış, 30’dan fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Daha sonra ise seçimlerde iddia edildiği gibi bir hile olmadığı ortaya çıkmıştı.

Eski Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ise yaptığı açıklamada, ABD’nin kendisine karşı düzenlenen darbeyi Bolivya’nın geniş lityum kaynaklarına erişim sağlamak için desteklediğini söylemişti.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

İlginizi çekebilir...

zeynel-bozkurt-nebahat-celik-hamza-takmaz-alevi-koyu-ezan-okuma

‘Karakollarda ezan okutulması, asimilasyon politikasının devamıdır’-VİDEO

Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Muxundi (Darıkent) köyüne Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan’ın bir süre önce …