Home , Manset Haberler , Nurhak adayı: Nurhak özüne dönecek

Nurhak adayı: Nurhak özüne dönecek

HDP Nurhak Eş Başkan Adayı Ali Orak: Nurhak’ta bir barış ve demokrasi kültürü var. Bunları yeniden açığa çıkaracağız ve bu çalışmayla birlikte Nurhak yeniden kendini bulmuş, özüne dönmüş olacak.

HDP Nurhak Eş Başkan Adayı Ali Orak
HDP Nurhak Eş Başkan Adayı Ali Orak

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Nurhak belediyesi için aday gösterdiği Ali Orak , 1995 yılından bu yana öğretmenlik yapıyor. Öğretmenlikle birlikte sendikal mücadeleye de başlamış, o günden bu yana da Eğitim-Sen Elbistan Temsilciliği, yönetim kurulu üyeliği, Maraş Şubesi delegeliği gibi sendikal mücadelenin birçok kademesinde görev yapmış.

Orak, sendikal çalışmaları nedeniyle 2000 yılında tutuklandı ve 3 ay cezaevinde kaldı. Sendikal çalışmalarının yanı sıra insan hakları ve ekoloji mücadelesinin de içinde yer alan bir isim. İHD Maraş Şubesi üyesi olan Orak, Nurhak’ta HES’lere karşı mücadele için kurulan Nurhak Çevre Kültür Derneği ‘nin de kurucusu.

SİNAN CEMGİLLERİN BIRAKTIĞI MİRAS

Ali Orak adaylık gerekçesini açıklarken, kültürel dezenformasyona dikkat çekiyor ve ekliyor: “Nurhak da bu anlamda özel bir yerde duruyor. Nurhak’ta 1970’lerde kaybettiğimiz Sinan Cemgillerin bize bıraktığı devrimci miras var. Onların bu mirasını yeniden Nurhak’ta canlandırabilmek için, halkçı demokratik bir belediyecilik anlayışını, halkın kendi kendini yönetmesi dediğimiz doğrudan demokrasiyi uygulayabilmek için adayım.”

[pullquote]Nurhak’ta kültürel ve siyasal sorunlar ile belediye hizmetlerinin sunumu anlamında çok ciddi sorunlar yaşandığı eleştirisinde bulunan Orak, “Nurhak halkının ihtiyacı, temiz ve yaşanabilir bir çevre ve ilçemizin doğal yapısının korunması. Bunu da ancak, ‘Kendimizi ve kentimizi biz yöneteceğiz” diyen bir anlayış yapabilir. Nurhak’ın çok kültürlü, çok dinli, çok kimlikli yapısını da kucaklayacak bir anlayışa ihtiyacı var. Bu çok kültürlülük de HDP’de var” diyor.[/pullquote]

Ali Orak, “Birilerinin hayal edemeyeceği işleri hep birlikte yapacağız” diyor. Oldukça iddialı ve kendinden emin konuşuyor ve ekliyor: “Onların hayallerinde barış, demokrasi, halka hizmet yok. Onların hayallerinde talan, soygunculuk, katliam var. Ancak bizim yaptıklarımızı, onların hayal etmesinin bile mümkün olmayacağını düşünüyorum.”

NURHAK YENİDEN ÖZÜNE DÖNECEK

Nurhak’ta bir barış ve demokrasi kültürünün var olduğunun altını çizen Ali Orak, “Bunları yeniden açığa çıkaracağız ve bu çalışmayla birlikte Nurhak yeniden kendini bulmuş, özüne dönmüş olacak” diye belirtiyor.

Nurhak, yurtdışına çok göç vermiş bir ilçe. Ali Orak’ın verdiği bilgiye göre, ilçenin resmi nüfusu, 35 binin üzerinde. Ancak yaşayan ise 6 bini bile bulmuyor.

YENİ BİR BELEDİYECİLİK MODELİ

HDP Eş Başkan Adayı Ali Orak, yoğun göçte özellikle uygulanan baskı ve asimilasyon politikalarının etkili olduğuna dikkat çekiyor ve ekliyor: “Bir bölümü ekonomik, bir bölümü siyasal nedenlerle yurt dışına göç etmek zorunda kalmışlar. Bu insanların da gelip yaşayabilecekleri bir ortamın oluşturulması bizi mutlu edecektir. Dolayısıyla yeni bir belediyecilik modelinin oluşturulmasını sağlamış olacağız.”

MAHALLE MECLİSLERİ KURULMAYA BAŞLANDI

HDK ve HDP’nin temel örgütlenme aracı, meclisler. Seçimle oluşturulacak belediye meclisinin yanı sıra mahalle ve ilçe meclislerinin de kurularak, halkın doğrudan demokrasi yöntemiyle yönetime katılması amaçlanıyor. Ali Orak, Nurhak’ta şimdiden mahalle meclislerini kurmaya başladıklarını anlatıyor, “Çalışmalarımızda kulislerin yasaklanması kararını aldık. Tüm çalışmalarımızı, tüm planlarımızı meclis toplantılarında yapıyoruz. Kesinlikle kişiler arasında birebir pazarlık yapılmamasını yasaklıyoruz. Belediye meclisinde de halkın çıkarları dışında başka pazarlıkların yapılmayacağı sözünü veriyoruz. Bugüne kadar hesap vermediğimiz, vermeyeceğimiz bir şey olmadı. Bundan sonra da olmaması için halkın, özellikle kadınların ve gençlerin katılımını istiyoruz” diyor.

Ali Orak, kadınların temsiliyetine ilişkin olarak da Kadın Meclisi’nin kararlarını tartışmasız bir şekilde yürütmekle sorumlu olduklarını hatırlatıyor, “Onların almış olduğu her türlü karar partinin uygulayacağı kararlar noktasındadır” diyor.

DÜN SOKAKLARI KAZANDIK, 30 MART’TA SOKAKTA KAZANACAĞIZ

Eş başkanlık sisteminin yanı sıra Meclis üyelerinin belirlenmesinde de bir kadın/bir erkek şeklinde fermuar sistemi uygulandığını hatırlatan Ali Orak, “Eş başkanımız Güllü Bulut. Bugün bu görüşmeye, eşi ameliyat olduğu için katılamadı. Yoksa o da burada olacaktı. Güllü Bulut’un HDP çalışmasında yer almasının en temel gerekçesi, kadınların varlığı oldu, ‘Bu partide kadınların olması, beni cesaretlendirdi’ diyor. Biz Nurhak’ta değiştireceğimize inanıyoruz. Dün sokakları kazandık, 30 Mart’ta da sokakları kazanacağız. Geçmişten geleneğe Gezi’den Rojava’ya biz kazanacağız.”

Kaynak : ETHA

Nurhak , Nurhak Haberleri , Haber Nurhak , Nurhak Haber

İlginizi çekebilir...

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ta 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi

Maraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları ...