Veliler zorunlu din derslerine karşı bir araya geliyor

 Zorunlu Din Dersi uygulamasının sorun ve tutarsızlıklarını ortaya koyan veliler hukukçu ve uzmanlarla bir araya gelerek mücadele yollarını arayacak.

Zorunlu din dersi eğitimine karşı çıkan ve çocukların muafiyet kazanması için dava başvurularında bulunan/bulunmaya hazırlanan veliler yarın İstanbul Kadıköy’de Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde saat 16.00’da bir araya gelecek. Muafiyet başvurusu yapmış veliler ve hali hazırda devam eden hukuki süreçler, çocukların yaşadıkları tecrübeler ve olası sorunlar karşısında alınacak önlemler, okullardaki tepki ve dayatmalara karşı yapılacaklar gibi bir dizi başlığın açılacağı toplantıda hukuki ve psikolojik uzmanlık gerektiren konular da toplantıda ele alınacak.

“DİN EĞİTİMİ ZORUNLU OLAMAZ”

Şu sıralar davası devam eden bir veli, bu durumun çocuk üzerindeki etkisi ve başka velilerin üzerinde durduğu “dışlanma korkusu” için şunları söylüyor: “Çocuğum dışlanırsa, diye korkuyoruz ama artık dışlanmamak takkeli/takunyalı ya da türbanlı birine dönüşmeyi gerektiriyor. Bu toplum bununla yüzleşecek, sinerek, dışlanma korkusuyla gidilecek başka köşe kalmadı. Korkularımızı terk etmek zorundayız. Çocuklarımızı teslim etmeyeceksek, şimdiden bunu yönetmeyi öğrenmemiz gerekiyor.

9 yaşındaki bir çocuk din gibi bir konuda kaldıramayacağı çelişkileri sırtlanamaz; bunu ona yapamazsınız. Anne babalar sorumluluklarını sorumsuzca kullandıklarının farkında değiller. Din eğitimi zorunlu olamaz diyeceğiz ve bunun kaldırılması için kavga edeceğiz. Çocuklarımız da bunu bilip buna karşı kendilerini savunacaklar. Bugün bunu yapmadığınızda, başka bir gün çocuğunuz gelip size ‘başınızı kapatmazsanız cehennemde yanacağınızı’ söyleyecek ve günlerce bunu yapmanız için ağlayacak. İşte o zaman hep kaçtığınız bu kavga kapınıza dayanacak ve o zaman belki de çocuğunuzu kaybetmiş olacaksınız.”

İlginizi çekebilir...

zeynel-bozkurt-nebahat-celik-hamza-takmaz-alevi-koyu-ezan-okuma

‘Karakollarda ezan okutulması, asimilasyon politikasının devamıdır’-VİDEO

Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Muxundi (Darıkent) köyüne Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan’ın bir süre önce …